Nedokonaná vražda

V noci ze soboty 1. na neděli 2. května 1897 třicetiletá Eva Cimałová, bydlela v části Těšína Brandýs, zahrabala svoje právě narozené dítě do hromady hnoje, kde je za tři hodiny našla další žena.  Nemluvně ještě žilo. „Matka“ byla zatčena.

Dělostřelec měl nejraději řecké a latinské klasiky

Pátého května 1897 zemřel po delší nemoci Josef Kristinus, penzionovaný c. k. major rakouského dělostřelectva. Bylo mu 89 let. Zemřelý žil víc jak 30 let v Jablunkově, kde se díky svému zdvořilému jednání a kvalitnímu vzdělání těšil všeobecné vážnosti. Jeho nejoblíbenější četbou byla díla řeckých a latinských klasiků.

Velká rodinná tragédie

Jistý Jiří Heczko z Hrádku byl znám jako pracovitý člověk, který to navíc nepřeháněl s alkoholem. Šestého května 1897 však postřelil svou ženu Zuzanu. Není známo, zda tak učinil úmyslně nebo náhodou. Potom se střelil do levé strany hrudníku. Zuzana Heczková utrpěla těžké zranění, Jiří Heczko za několik hodin zemřel. Jednalo se o mladé manželé, kteří byli spolu čtyři roky a žili velmi harmonicky.

Opilec byl v ráži

Tesař Pavel Śliwka z Ustroně se v květnu 1897 pohádal se svou manželkou, protože mu nechtěla dát peníze na vodku. Došlo ke rvačce, během které Śliwka ukousl své polovičce celý nos. Nešťastná žena skončila v nemocnici.

Květnové rozmary počasí

Dvanáctého května 1897 v Těšíně a na jiných místech monarchie napadalo větší množství sněhu. Ještě 14. května na střechách ležela patnácticentimetrová sněhová vrstva, hory byly bílé jako v zimě. Sníh napáchal velké škody. Polámal mnoho stromů, studené počasí navíc uškodilo mnoha kvetoucím ovocným stromům.        

Avšak již v úterý 18. května se nad Těšínem a okolím přehnala silná bouřka. Lilo jako z konve, na ulicích se vytvořila souvislá vrstva krup. Svibický potok se vylil z břehů a zatopil zahrady a pole.

Těšínský kníže na lovu

Arcivévoda Bedřich, poslední těšínský kníže, pobýval ve středu 9. května 1900 společně se svou manželkou v okolí Istebné, aby ve zdejších lesích lovil tetřevy. Bedřich byl totiž vášnivý lovec, a kněžna Izabela s ním jeho vášeň sdílela. Štěstí přálo tentokrát víc kněžně, protože zastřelila jednoho tetřeva. Během lovu na tyto ptáky je třeba mít obrovskou trpělivost, protože tetřevi jsou velmi plaší.          

Zničil ho hazard

Dezider Krivacsi, inženýr Košicko-bohumínské dráhy, se zastřelil v květnu 1903 v Monte Carlu v Monaku. Opustit tento svět se rozhodl poté, co v jednom tamějším kasinu prohrál značnou peněžní částku. 

Dopadli trojlístek zlodějů

Na nádraží v Bohumíně docházelo delší dobu k vykrádání vagonů. Krádeže měli na svědomí tři zloději. Když se je konečně v květnu 1903 podařilo dopadnout, soud v Těšíně odsoudil Františka Lankisze k 8 měsícům těžkého žaláře, Josefa Chilaka na 7, Jana Mrażaka na 6 měsíců.

Defraudant v uniformě

Osmého května 1903 zmizel z Těšína voják Karel Mojžíšek ze Starého Města u Frýdku. Jak se ukázalo, zpronevěřil svěřenou peněžní částku.

Krysař v Těšíně

Na jaře 1904 se v Těšíně přemnožily krysy. Vedení města proto pozvalo v květnu krysaře.

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego