WISLA / Přiblížit osobnost majora Adolfa Pilcha, výsadkáře Cichociemného pocházejícího z Wisly, má v plánu vedení tohoto městečka společně s jeho rodinou.

V plánu je několik akcí, které přiblíží osobnost majora Pilcha, jeho život a jeho aktivity při obraně vlasti. V rámci plánovaných událostí připomínajících Adolfa Pilcha se uskuteční vzpomínková bohoslužba v evangelickém kostele apoštolů Petra a Pavla v centru Wisly, otevření výstavy na náměstí Plac Bogumiła Hoffa, odhalení pamětního kamene na ulici Kozińce 18 a historická přednáška v Městské veřejné knihovně Jana Śniegoně.

Zahájení slavností

Zahájení plánovaných slavností se koná v neděli 23. května. Od 8,45 hodin proběhne vzpomínková bohoslužba a poté symbolické otevření výstavy věnované majorovi Pilchovi. Výstavu bude možno zhlédnout poblíž Lázeňského domu na náměstí Plac B. Hoffa. Během otevření v 11.00 hodin budou promlouvat člen rodiny Paweł Pilch, autorka historické publikace Danuta Szczypka a starosta Wisly Tomasz Bujok.

Náměstí Plac Bogumiła Hoffa ve Wisle

S ohledem na pandemickou situaci se přesouvá termín odhalení pamětního kamene a historické přednášky na 15. srpna. Podle pořadatelů toto datum umožní účast ve slavnostech také rodinným příslušníkům ze zahraničí.

Adolf Pilch se narodil v roce 1914 ve Wisle. Během druhé světové války se v září 1939 účastnil obrany Polska. Poté se mu podařilo dostat se do Francie, a následně do Velké Británie. V roce 1943 seskočil na padáku na území okupovaného Polska a jako Cichociemny byl pověřen vedením partyzánských oddílů a zúčastnil se mnoha střetnutí a bitev, v drtivé většině vítězných.

Jelikož mu po skončení války v roce 1945 hrozilo zatčení ze strany polských komunistických úřadů (Urząd Bezpieczeństwa), opustil Polsko a usadil se ve Velké Británii, kde se také oženil se svým polským děvčetem Ewou, které poznal už před válkou. Společně měli tři děti: Annu, Adama a Irenu. V roce 1990 navštívil Polsko, kde ho nadšeně přivítali jeho bývalí vojáci, jak rovněž vládní a armádní představitelé.

Zemřel v lednu 2000 v Londýně.

Výsadkáři Cichociemni

Po příletu do Polska se Cichociemni zapojovali do odboje v řadách Zemské armády (Armia Krajowa). Zabývali se také výzvědnou činností, sabotážemi, diverzí a paděláním dokladů. Bojovali i v partyzánských oddílech. Někteří se zúčastnili Varšavského povstání, přičemž 18 z nich padlo. Během války zahynulo nejméně 103 Cichociemnych. Někteří další byli zavražděni v poválečném Polsku komunisty.

Od 15. února 1941 do 26. prosince 1944 se uskutečnilo 82 letů, v rámci kterých se z Velké Británie do Polska dostalo 316 Cichociemnych, včetně jedné ženy – Elżbiety Zawacké a 28 kurýrů ministerstva vnitra. První seskok se uskutečnil v noci z 15. na 16. února 1941 v obci Dębowiec poblíž Těšína.

V roce 2015 Nakladatelství evangelické farnosti ve Wisle Luteranin vydalo knihu Danuty Szczypky „Mjr Adolf Pilch (1914-2000) – Cichociemny z Wisły”. 

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego