WISLA / Vydané v loňském roce publikace Městské veřejné knihovny Jana Śniegoně ve Wisle jsou dostupné na internetu. Jedná se o vzdělávací materiál „Zieliny i strómy na Wisłach…” a katalogy výstav Stará Wisla na grafikách Boguslawa Heczky („Dawna Wisła w grafice Bogusława Heczki”) a Wisla na starých pohlednicích („Wisła na dawnej pocztówce”).

    Ze stránek wislanské knihovny lze je také stáhnout: Nasze wydawnictwa | Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle (wisla.pl)

    „Zieliny i strómy na Wisłach”

    Publikace „Zieliny i strómy na Wisłach…” navazuje na výstavu, která se konala v loňském roce v prostorách knihovny. Byla připravena v rámci programu Etno Polska 2020 a kladla si za cíl připomenout a v mnoha případech dokonce zachránit před zapomenutím původní názvy rostlin a stromů ve zdejším nářečí.

    Prezentované fotografie představují nejen „zieliny”, neboli léčivé byliny a „strómy”, tedy stromy (kromě ovocných), ale také jiné rostliny, jejichž názvy v nářečí se autoři knihy dozvěděli jak od obyvatel Wisly, tak ze slovníku nářečí Těšínského Slezska.

    Stará Wisla na grafikách Boguslawa Heczka

    Katalog Stará Wisla na grafikách Boguslawa Heczka („Dawna Wisła w grafice Bogusława Heczki”) byl vydán tiskem v souvislosti s loňskou krátkodobou expozicí originálních kreseb Heczka, kterým on sám říkal grafiky. Teď si lze díky katalogu udělat představu, jak vypadala původní Wisla.

    Práce Bogusława Heczka představují dřevěnou horalskou architekturu, která kdysi převládala  v krajině Wisly. Bohužel staré původní chalupy během posledních 50 let téměř zmizely nejen z wislanského panoramatu. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století se Boguslawu Heczkovi podařilo na poslední chvíli zachytit tehdy ještě zachovalé dřevěnice. Během prohlížení katalogu je možno se téměř hmatatelně dotknout minulosti.

    Ve Wisle se snažil dokumentovat tehdy existující realitu

    Tvůrce kreseb byl sice spjat s Ustroní, několik let však prožil ve Wisle a dokumentoval zde tehdy existující realitu. Popisky prací na základě poznámek autora zajistil Jerzy Kufa s pomocí historika umění Michała Kawuloka. Publikaci připravil k tisku Kazimierz Heczko, výtvarníkův syn.

    Bogusław Heczko patřil k nejvýznamnějším akvarelistům na Těšínsku. Narodil se 19. června 1927 v Ustroni. Tvořil už od svých školních let. V sedmdesátých letech 20. století byl spoluzakladatelem a předsedou výtvarné skupiny „Brzimy” ve Wisle, zatímco od roku 1993  patřil k obdobné umělecké skupině v Ustroni. Společně se svým synem Kazimierzem provozoval galerii v Ustroni na „Na Gojach.”

    Vyznamenán cenou Stříbrná Těšíňanka

    S historií letoviska je spjatá také publikace s názvem Wisla na starých pohlednicích („Wisła na dawnej pocztówce”), která je zároveň katalogem výstavy v plenéru, probíhala v loňském roce od července do listopadu před Lázeňským domem na náměstí Plac Bogumiła Hoffa. Prezentované pohlednice pochází z období od konce 19. století do roku 1945. Jsou mezi nimi také pohledy z nakladatelství známého vydavatele a knihkupce Eduarda Feitzingera z Těšína.

    (gam)

      Komentáře



      CZYTAJ RÓWNIEŻ



      REKLAMA Reklama
      REKLAMA
      Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

      www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

      Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
      Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
      Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego