VISLA / Do rybníku v Ekologickém vzdělávacím centru ve Visle byli vypuštěni amuři. Úkolem těchto ryb je zbavit rybník rostlin, které způsobují jeho zarůstání.
Zarůstání vodních ploch totiž postupně vede ke ztrátě vody a tím pádem k jejich zániku a ztrátě atraktivity. Zarůstající a zmenšující se rybníky, vodní tůně či jezírka svědčí o nepřítomností rostlinožravých ryb. S přemnoženou vodní vegetací bojují také tolstolobici a mladí kapři.
Amur je sladkovodní ryba. Pochází z jihovýchodní Asie. Do Československa byl poprvé vysazen v roce 1961, do Polska v roce 1964. Upřednostňuje vodní plochy se stojatými nebo pomalu tekoucími vodami. Voda se tak rychle ohřívá, což vytváří vhodné předpoklady pro reprodukci amurů. Jejich hlavním pokrmem je fytoplankton a vodní rostliny.
Amuři se v ideálních podmínkách dožívají až 15 let. Velmi rádi je chytají rybáři, průměrný kus váží 2-3 kilogramy. Největší exemplář byl chycen v roce 1998. Ryba měřila 132 centimetrů a vážila 39,2 kilogramy. V rybníku v Ekologickém vzdělávacím centru amury můžou ohrožovat také jiné ryby, např. ouklej obecná, žeroucí jejich jikry. Obětí dravých ryb se často stává také jejich potěr.
Na dospělé ryby pak číhají dravci. Typickým lovcem ryb je vydra, která je chráněná. Vydra ráda navštěvuje chovné rybníky, proto působí mnoho problémů chovatelům. Loví v noci, je malá a mrštná, proto často používaná zabezpečení rybníků nejsou účinná. Dalším lovcem ryb je norek americký, v Polsku se jedná o invazní druh.
Ohrožením jsou rovněž kolonie kormoránů, čítající stovky ptáků. To je další druh, který je v Polsku přísně chráněn. Průměrný kormorán zkonzumuje denně až 800 gramů ryb. Při hledání potravy dávají přednost velkým chovným rybníkům. Stravování kormoránů je velmi náročné pro chovatelé ryb. Dalšími rybožravými ptáky jsou volavky, potápky, potáplice. Škody způsobené vydrami a ptáky hradí chovatelům stát.
Centrum ekologického vzdělávání se nachází u komplexu sportovně rekreačního střediska Jonidło na ulici Wyzwolenia ve Visle. Jeho slavnostní otevření se uskutečnilo loni v říjnu. Ke zhlédnutí je výstava v hlavní budově. K dispozici jsou také vzdělávací zahrady, včetně labyrintu popínavých rostlin, již zmíněný rybník s můstkem, tenisové kurty, dráhy pro kolečkové bruslaře a dětské hřiště.
Ekologické vzdělávací centrum se zaměřuje na vytváření proekologických postojů a vysvětlování přínosů z prosazování odpadového hospodářství a třídění odpadů či upřednostňování ekologických zdrojů energie. Také motivuje ke zdravému životnímu stylu.
Ekologické vzdělávací centrum se začalo stavět v únoru 2019. Celkové náklady dosáhly víc jak 10 milionů zlotých. Prostředky na stavbu se hradily z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z rozpočtu Slezského vojvodství.
(gam)
Komentáře