VISLA / Komorní koncert „Jan Sztwiertnia – in memoriam” se konal ve čtvrtek 22. října v sále Městské veřejné knihovny Jana Śniegoně ve Visle. Akce se uskutečnila v souvislosti s 80. výročím skonu skladatele, které připadlo na 29. srpna letošního roku.
Koncert proběhl v rámci projektu Nezávislá na jižní hranici („Niepodległa na kresach południowych”), jejímž cílem přiblížit dynamický rozvoj Visly v meziválečném období. Právě tehdy se Visla z chudé podhorské vesnice proměnila v moderní letovisko, kde se ve vlastním zámečku rekreoval tehdejší prezident Polské republiky Ignacy Mościcki. Vislu začalo navštěvovat také mnoho umělců, někteří z nich se tu usadili natrvalo.
Umělec spjatý s Vislou
Jedním z nich byl Jan Sztwiertnia. Narodil se 1. června 1911 v Hermanicích (nyní součást města Ustroň). V roce 1932 zdárně ukončil studium na učitelském ústavu v Cieszyně a začal pracovat jako učitel ve školách ve Visle. Tam také začal tvořit. Jeho nejznámějším dílem je lidová opera „Sałasznicy” (Salašníci).
Vedl rovněž církevní sbor a hrál na varhany v evangelickém kostele v centru Visly. Psal drobné skladby pro potřeby církve a školy. V roce 1937 Jan Sztwiertnia začal studovat na Hudební konzervatoři v Katovicích. O dva roky později obdržel stipendium na hudební studium v Paříži.
Vypuknutí druhé světové války zhatilo další plány mladého hudebního skladatele a neumožnilo mu rozvinout jeho slibně se rozvíjející talent. V roce 1940 ho zatkli Němci, 29. srpna téhož roku zemřel v koncentračním táboře Mauthausen-Gusen. Jeho ostatky byly převezeny do Visly, kde spočinuly na evangelickém hřbitově „Na Groniczku”.
Koncert na kanálu youtube
S ohledem na opatření kvůli epidemii se sál knihovny zaplnil pouze menším množství diváků. Všichni zájemci však mohli sledovat živý přenos na youtube kanálu knihovny. Koncert je možno zhlédnout zde:
Na koncertu v provedení hudebníků spjatých s Ústavem hudební vědy Slezské university zazněly skladby Jana Sztwiertni a jiných hudebních skladatelů spjatých s Těšínským Slezskem, jako byl Władysław Macura, Stanisław Hadyna a Józef Podola. V programu zazněly skladby instrumentální i vokální, které vedoucí koncertu Małgorzata Mendel spojila doprovodným slovem v jeden celek.
Před vislanským publikem vystoupili: Sabina Olbrich-Szafraniec – soprán, Hubert Miśka – tenor, Adam Wagner – housle a Agnieszka Kopińska – klavír, které posluchači odměnili potleskem.
(gam)
Komentáře