USTROŇ / Pietní akt připomínající 81. výročí vypálení synagogy v Ustroni se uskuteční v úterý 15. září před pomníkem na ulici Ogrodowa. Začátek je v 17.00 hodin.
Každoroční přípomínku k výročí vypálení synagogy v Ustroni pořádá od roku 2014 organizace Instytut Śląska Cieszyńskiego, která se mimo jiné snaží o uchování odkazu a historie Židů na Těšínsku.
Synagoga v Ustroni
Ustroňská synagoda byla postavena v letech 1901–1902. Slavnostní otevření se konalo v červenci 1902. Ve skutečnosti měla status pouze modlitebny, rabín sem jenom dojížděl. Navzdory tomu ustroňští židé považovali tuto menší budovu v novorománském slohu za synagogu.
Patnáctého září 1939 synagogu vypálili Němci. Před druhou světovou válkou v Ustroni žilo kolem 110 Židů. Za obět nacistům padlo 77 z nich. Zahynuli pravděpodobně v roce 1942 v plynových komorách v Auschwitz, popřípadě v Treblince. Po osvobození se do Ustroni vrátilo pouze několik vyznávačů judaismu, kterým se podařilo přežít holokaust.
V roce 1905 na pozemku zakoupeném od starosty Pawła Lipowczana, došlo k založení židovského hřbitova. Toto místo bylo během výstavby rychlostní komunikace z Visly do Katovic v sedmdesátých letech značně zdevastováno. Zbývající část se v roce 1994 stala jako židovské oddělení součástí komunálního hřbotova.
Otto Windholz
V červnu 1997 došlo na místě vypálené synagogy k odhalení obelisku s polským a hebrejským nápisem: Na tomto místě se nacházela židovská synagoga, postavena v roce 1902, zbořena nacisty v roce 1939. Hlavním sponzorem tohoto pomníku byl Otto Windholz, jeden z ustroňských Židů. V tomto městečku se narodil v roce 1923 jako syn Józefa Windholze, majitele pražírny kávy.
Během druhé světové války se dostal do pracovního tábora na Sibiři. Tam také vstoupil do utvořené v roce 1943 v Sovětském svazu polské 1. pěší divize Tadeusze Kościuszky. Na přelomu dubna a května 1945 se v jejich řadách účastnil i dobytí Berlína.
V roce 1968 byl nucen opustit Polsko. Usadil se s rodinou natvalo v Melbourne v Austrálii, odkud však udržoval kontakty se svým rodným městečkem. Byl členem Spolku přátel Ustroně (Towarzystwo Miłośników Ustronia). Napsal mnoho článků o městě a věnoval spoustu fotografií ze své rozsáhlé sbírky. Za jeho zásluhy mu městská rada udělila čestné občanství Ustroně.
Pan Otto Windholz zemřel v listopadu 2015 v Melbourne. Předtím několikrát navštívil Ustroň. Poprvé tam přijel v roce 1988, tedy po dvaceti letech nuceného exilu.
První písemná zmínka o Židech v Ustroni pochází z roku 1724. Týkala se hostinského Jakuba Izraele. Tamější židovské společenství původně patřilo pod Židovskou obec v nedalekém Skočově. Osamostatnilo se v roce 1900.
(gam)
Komentáře