USTROŇ, HORNÍ SUCHÁ / Již v sobotu 15. srpna bude v Ustroni zahájen šachový festival Šachy v Ustroni spojují generace. Speciálním hostem bude ruský šachový velmistr Anatolij Karpov.

Významná událost Šachy v Ustroni spojují generace bude slavnostně zahájena v sobotu 15. srpna v 19.00 hodin na ustroňském náměstí (Rynku). Potom se představí skupina Polonica.

Šachy na stříbrném plátně

Od neděle 16. do čtvrtka 20. srpna se v rámci festivalu uskuteční Týden filmů s šachovou tématikou. Snímky se budou promítat vždy od 21.00 hodin na náměstí. Jedním z pěti filmů je americké životopisné drama Nevinné tahy z roku 1993. Hlavním hrdinou je sedmiletý chlapec Joshua Waitzkin, kterého baví pozorovat šachisty během hry na Washingtonově náměstí v New Yorku. Fred pracuje jako sportovní novinář a všimne si, že chlapec neuvěřitelně rychle pochopil problematiku hry.

Uvědomuje si však, že každý talent je třeba rozvíjet. K trenování Joshe zaměstná bývalého šachového mistra, Bruce’a Pandolfiniho, kterého si zahrál populární britský herec Ben Kingley. Trénink rychle přináší neuvěřitelné výsledky. Malý génius sklízí první úspěchy, jeden z šachistů se domnívá, že se právě objevil nástupce Bobbyho Fishera. Ukazuje se však odvrácená strana této mince. Chlapec vystaven silným stresům se začíná měnit, znepokojivými změnami prochází i jeho psychika…

Některé doprovodné akce

Ve čtvrtek 20. srpna na náměstí bude možno zhlédnout „živé šachy”. V pátek 21. srpna v 15.00 hodin na stejném místě začne Piknik PLR. Ti, kteří si chtějí připomenout doby před víc jak třiceti lety, se můžou projet autobusem typu „Ogórek” (Okurka), autem značky „Warszawa”, popřípadě se zúčastnit diskotéty z osmdesátých let. Akci zpestří divadelní animace divadla Mariusze Chojajdy, automobil polské komunistické milice a známý také z českých silnic polský dodávkový automobil „Żuk” s nákladem sycených nápojů „Oranżada”. Tato téměř kultovní dodávka se vyráběla v letech 1956 – 1998.

Po Pikniku PLR vystoupí slovenská kapela The Backwards, která se snaží co nejrealističtěji prezentovat vystoupení a tvorbu slavné britské hudební skupiny The Beatles. Nebudou chybět ani zahradní šachy rozmístěné na pěti místech ve městě a stánky nabízející šachy, knihy, suvenýry a podobné zboží. Uskuteční se také několik fotbalových utkání na místním fotbalovém stadionu Stadion Piłkarski na ulici Sportowa.

Návštěva Anatolije Karpova

Do Ustroni přijede Anatolij Karpov, dvanáctý mistr světa v letech 1975–1985 a mistr Mezinárodní šachové federace (FIDE) v letech 1993-1999. Jeho přítomnost dodá festivalu patřičný lesk. V sobotu 22. srpna se ruský velmistr objeví na ustroňském Rynku v rámci turnaje u příležitosti 30. výročí firmy Mokate, který začíná v 10.00 hodin a skončí v 15.00 hodin.

Úřadujícím mistrem světa v šachu je devětadvacetiletý norský šachista Sven Magnus Øen Carlsen. Šachovým velmistrem je od roku 2004. Žije v Lommedalenu, poblíž hlavního města Norska Osla.

Jedna z nejstarších stolních her

Šachy je stolní strategická hra pro dva hráče. Hraje se na šachovnici se 32 kameny. Každý šachista má 8 pěšců a 8 figur, tedy celkem 16. Cílem hry je mat, tj. takové napadení soupeřova krále, které nelze odvrátit. Je to jedna z nejstarších stolních her. S ohledem na obrovské množství scénářů a strategií, se šachům říká královská hra.

Nejstarší stopy potvrzující existenci šachů (v podobě blízké té současné), pochází z Indie z poloviny 6. století. Je však velmi pravděpobné, že byly vymyšleny podstatně dříve. V 16. století došlo k úpravám pravidel hry, jaké známe v současnosti. V Polsku se šachy objevily ve 12. století během vlády knížete Boleslava III. Křivoustého. Kultovnímu rozměru této hry se ve svém díle „Szachy“ věnuje polský básník, spisovatel a dramatik Jan Kochanowski.

Šachy povzbuzují a rozvíjejí kapacitu mozku

Šestapadesátiletý šachista Stanislav Firla z Horní Suché se hraní šachů věnuje již od dětství. Od roku 1992 hraje za šachový klub ve Stonavě.  Hrával sice turnaje v Českém Těšíně a Karviné, ale raději se věnoval korespondenčnímu šachu, který objevil během studia na vysoké škole.  

Když hrával o poháry v korespondenčním šachu, musel trénovat několik hodin denně. Odebíral také ruský šachový časopis 64 šachmatnoje obozrenie, ve kterém hledal nejlepší strategie. Postupně se vypracoval natolik, že v roce 2004 a 2006 vyhrál celostátní pohár v korespondenčním šachu. 

Stanislav Firla je přesvědčen, že šachy povzbuzují a rozvíjí kapacitu mozku, protože ho nutí přemýšlet. Člověk je pak schopen dělat věci, na které si předtím skoro ani netroufal pomyslet. „Když jsem v páté třídě začal hrát šachy, s časem se mi podařilo zlepšit známky natolik, že jsem mohl začít studovat střední a pak i vysokou školu,“ uzavírá šachista z Horní Suché.

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego