TĚŠÍN / Skupina beskydských a terénních průvodců při pobočce PTTK „Beskid Śląski“ v Těšíně každoročně organizuje populární vědecké setkání „Miscellanea pro průvodce“. Tento rok se konal 31.ročník.

V sobotu 17. listopadu se hosté z Těšína a okolí, ale také z jiných skupin z Bílsko-Bílé a Slezska setkali v sálu těšínské radnice. Poslouchali dvě rozsáhlé přednášky. Władysława Magiera hovořila o ženách na Těšínském Slezsku a jejich boji za nezávislost, zatímco Mariusz Makowski přišel s přednáškou nazvanou „Nezávislost Těšínska ve staré fotografii a faktech“.

Téma letošních setkání znělo – jak jinak, v roce 2018 – „Návrat Těšínského Slezska do vlasti“. Všichni tři mluvčí zdůraznili, že Těšínské Slezsko bylo před 100 lety jedno a pozdější Záolší bylo jeho nedílnou součástí. Předseda organizace průvodců Bogusław Bujok dokonce prohlásil, že zasedání bylo úmyslně nazváno „Návrat Těšínského Slezska do vlasti“, ne století, kdy Polsko získalo nezávislost, neboť na Těšínském Slezsku, jehož velká část je mimo území polského státu, je toto téma vhodnější vzhledem k historické situaci.

Umělecký program zajistili žáci těšínské Základní školy č. 2., kteří zazpívali vlastenecké písně. Po přednáškách na radnici se všichni přestěhovali do Muzea Těšínského Slezska, kde navštívili výstavu „Národní rada Těšínského knížectví v roce 1918“, kterou je provedla Irena French.

(indi)

Štítky:

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego