TĚŠÍN / Dějiny můžete poznat také v terénu. Dokázala to organizace Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Cieszynie, která uspořádala pro žáky těšínských středních škol městskou hru „Po stopách hrdinů #Cieszyn1918”.

Skupiny několika žáků měly za úkol navštívit 10 kontrolních bodů ve městě. Aby pocítily atmosféru před sto léty, dostali německou mapu města, a otázky a úkoly na jednotlivých kontrolních bodech jim pokládaly historické postavy oblečené do historických kostýmů, například Feliks Hajduk, Ignacy Domagalski nebo Bernard Adamiecki.

Také účastníci se měli převtělit do roli žáků jediného tehdy polského gymnázia, kteří se dostali do problémů z důvodu potyčky s německou mládeží. Hra totiž ukazovala události před vojenským převratem v Těšíně a vysvobozením Těšínského Slezska z habsburské nadvlády, a také konkrétní historická fakta a atmosféru doby. Samotné otázky, na které měly odpovídat skupinky žáků, nebyly jednoduché. Všechny se týkaly znalostí z dějin Těšínského Slezska a Polska v roce 1918.

Cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego uspořádal hru ve spolupráci s organizací Macierz Ziemi Cieszyńskiej a dalšími institucemi, mj. Domem Narodowym, Muzeum Drukarstwa, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, Zamkiem Cieszyn, Hostelem „3 Braci” nebo Bankiem Spółdzielczym, ve kterých na další skupinky čekaly oblečené do dobových krojů osoby, které se převtělily do historických postav.

I když znalosti žáků nebyly moc velké, určitě se po této hře značně rozšířily. Je možné, s čím počítali i pořadatelé, že se mladí lidé, které zaujaly postavy jako Klemens Matusiak, Ludwik Skrzypek, Zofia Kirkor-Kiedroniowa nebo Karol Kiebel, začnou více zajímat o regionální dějiny.

(indi)

Štítky:

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego