ČESKÝ TĚŠÍN / Pátek 1 června patřil v kanceláři EMTESTu přednášce Jerzego Hickiwicze, profesora Technické univerzity v Opolu (Politechnika Opolska), dokumentaristy elektroinženýrství a historika Spolku polských elektrotechniků.

Před setkáním s elektroinženýry si vzácný host vyslechl zprávu o působení PZKO, a to přímo od předsedkyně ZG Heleny Legowicz. Profesor se aktivně zajímá o situaci polských národnostních menšin, jelikož sám se narodil na Ukrajině. Náš region však navštívil poprvé.

Samotná přednáška se pak už věnovala vědecké a technické práci Ignacego Moścického, který kromě působení ve funkci polského prezidenta v meziválečném období se do povědomí zapsal také jako elektroinženýr – samouk a stavitel polského chemického průmyslu.

Jerzy Hickiewicz je autorem mnoha publikací, ve kterých se zabývá zejména počátky elektroinženýrského vysokoškolského vzdělávání a také popularizací postav pionýrů elektrotechniky. V jedné ze svých knih popsal život Kazimierza Tadeusza Szpotańského, který se řadí mezi významné meziválečné inženýry díky založení Polských elektrotechnických závodů, které konkurovaly takovým gigantům, jako jsou Siemens nebo AEG, a které dokázaly ve výborné kondici ustát i světovou hospodářskou krizi.

 

TT

Štítky: ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego