ČESKÝ TĚŠÍN / Ve čtvrtek 1. března se v budově Polského gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně konala přednáška Mezigenerační regionální univerzity působící v rámci Polského kulturně-osvětového svazu v České republice.

Přednášku na téma „Jaro národů na Těšínském Slezsku“ přednesla Jana Raclavská z Ostravské univerzity.

Na začátku uvedla, že je lingvista a zabývá se texty z devatenáctého století. „Musela jsem se také  seznámit s obdobím rozvoje Těšínského Slezska, které se týká Jara národů,“ vysvětlila. „19. století nám přineslo spoustu nového nejenom v oblasti technologií, ale také v oblasti geografie, společenských věd, vytvořilo v evropské společnosti novou kvalitu,“ dodala.

„Mým hlavním cílem bude ukázat vám, že Jaro národů na Těšínsku znamenalo v podstatě probuzení národnostní otázky u lidi, kteří žili na území Těšínského Knížectví,“ dodala a vysvětlila, co všechno mělo vliv na skutečnost, že tehdejší obyvatel Těšínského Slezska si začal uvědomovat svůj vztah k polskému národu.

Jana Raclavská nastínila politickou a ekonomickou situaci v první polovině 19. století. Popsala události ve Vídni v březnu 1848, význam politických svobod, které také podpořily národní cítění na Těšínském Slezsku. Hovořila o vznikajících organizacích, setkáních na kulturních akcích a prvních polských novinách. Diskutovala o roli národních buditelů  Pawła Stalmacha, Andrzeja Cinciały, a také citovala Emanuela Grima, Pawła Oszeldu a Jana Kubisze.

CR

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego