CIESZYN / Řečníky druhé letošní a třetí z cyklu přednášky v rámci Akademie nezávislosti organizované Ústavem národní paměti (IPN) v Katovicích společně s Książnicou Cieszyńskou byli Joanna Januszewska-Jurkiewicz a prof. Wiesław Jan Wysocki.

Hosté, kteří se v pondělí odpoledne 26. března setkali v konferenčním sále v Książnici, poslouchali prof. Wiesława Jana Wysockého, který popisoval, jak se před první světovou válkou na území rakouského a ruského záboru tvořilo polské polovojenské hnutí. Věnoval velkou pozornost nově vznikajícím organizacím a také postavě Józefa Piłsudského, který nejen, že byl hnací silou tvoření polských polovojenských organizací, ale staral se také o to, aby polští vlastenci, kteří se připojili k těmto organizacím, měli příležitost skutečně bojovat za svou vysněnou vlast. Prohlašoval například, že legie budou sloužit pouze k boji proti Rusům, že nebudou bojovat na jiných frontách.

Dalším řečníkem byla Joanna Januszewska-Jurkiewicz ze Slezské univerzity. Jak uvedl ředitel Krzysztof Szelong, Januszewska-Jurkiewicz se zabývala Těšínským Slezskem, protože v centru jejího zájmů jsou národnosti na pohraničí. – Zajímala se právě o Těšín a Vilnius – vysvětlil Szelong.

Profesorka hovořila o vzniku polovojenských organizací založených Sdružením aktivního boje (Związek walki czynnej) a pak o politických skupinách různých směrů: Związek Strzelecki, „Strzelec”. Hodně místa také věnovala formování Polowych Drużyn „Sokoła”. 

– Mládež v „Sokole“ už nechtěla cvičit pouze v tělocvičně, měla zájem o terénní výcvik, jak můžete vidět na Těšínském Slezsku, kde např. Hieronim Przepiliński spoluzaložil polní skupiny „Sokoła“ a byl jejich velitelem – řekla. Dále podtrhla roli skautského hnutí a vysvětlila, že o skautské oddíly v Těšíně se také staral Przepiliński.

Další přednáška Akademie nezávislosti bude už v květnu, v úterý 22.05 v 16.30. Tentokrát prof. Andrzej Chwalba bude mít přednášku s názvem „Legionářské úsilí“ a Jerzy Kirszak přijede s přednáškou „Generál Kazimierz Sosnkowski – spolutvůrce nezávislosti“.

(Indi)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego