Základní škola s polským jazykem vyučovacím v Košařiskách
739 81 Košařiska 70
gill@zskosariska.cz, tel.: 558 362 832, www.zskosariska.cz
Počet žáků: 21, počet tříd: 2
Školní družina: 6:30-7:45, 11:40–16:00

Historie:
První informace o vzdělávání v Košařiskách pocházejí z roku 1822, kdy se mládež vyučovala v soukromých domech. První školní budova byla postavena v roce 1832.
Tehdy škola v Košařiskách fungovala jako pobočka základní školy v Bystřici. V roce 1853 se však osamostatnila. V 70. letech minulého století byla postavena nová školní budova, v níž sídlí polská a česká základní škola a také česko-polská mateřská škola.
Do roku 2003 fungovala polská škola jako samostatná instituce. Od roku 2003 působíme pod společným vedením s českou školou a česko-polskou mateřskou školou.

Ve škole jsou dvě třídy, v nichž se učí pět ročníků. Nízký počet žáků umožňuje individuální výuku s využitím moderních metod a způsobů práce s dětmi. Číst učíme metodou Sfumato, v prvním ročníku vyučujeme matematiku podle prof. Hejného, používáme prvky Montessori pedagogiky, vzděláváme zážitkem a hrou a prostřednictvím projektové výuky.

Vzhledem k velmi atraktivní poloze školy jsou naše vzdělávací aktivity také proekologické (Recyklohraní), snažíme se žáky seznámit s nejdůležitějšími globálními problémy (Global Schools), podporujeme také zdravý životní styl a prevenci (účast na mnohých dalších projektech).

Mimoškolní aktivity, kroužky:
Mladý záchranář, Mladý novinář, čtenářský kroužek, kroužek logických a deskových her, včelařský kroužek, sportovní kroužek, zručné ruce, angličtina, keramické dílny. Kromě toho se děti mohou účastnit hodiny hry na hudební nástroje (flétna, klavír, housle) a také náboženství.
Cizí jazyky: angličtina.

Také jazykový růst žáků vnímáme jako důležitý. Naše děti mají kromě povinných tří ještě jednu hodinu angličtiny navíc (3 + 1 hodinu týdně). Velmi vysokou úroveň angličtiny potvrzují vynikající výsledky dosažené našimi žáky v mezinárodní soutěži anglického jazyka FOX.

Navíc se naši žáci od čtvrtého ročníku učí češtinu společně s českými třídami. Naše škola pořádá pro děti řadu zajímavých akcí a vzdělávacích výletů.

Zúčastnili jsme se také mezinárodních projektů (Comenius, Erasmus+ – ve spolupráci s polskými školami v Německu, Francii a Polsku).

V rámci školní družiny si naši žáci mohou vybrat z atraktivní nabídky
kroužků a mimoškolních aktivit: Mladý záchranář, Mladý novinář, Čtenářský kroužek, Kroužek logických a deskových her, Včelařský kroužek, Sportovní kroužek, Zručné ruce, Kroužek angličtiny, Keramické dílny.

Kromě toho se děti mohou u nás na škole naučit hrát na nástroj (flétnu, klavír, housle) a také se účastnit hodin náboženství.

Moderní vybavení školy a školky (plně vybavená počítačová učebna, interaktivní tabule ve všech třídách, školní knihovna, učební pomůcky atd.) činí výuku atraktivnější.

Úzká spolupráce s organizací rodičů Macierz Szkolna nám umožňuje organizovat tradiční akce, jako jsou: Den raků a Den pečených brambor, Předvánoční setkání, během něhož děti hrají představení, maškarní ples, Zahradní radovánky, vyjížďky na saních, turistické výlety…

Důležitá je však také spolupráce s PZKO, který podporuje naše aktivity a společně s organizací rodičů Macierz Szkolna pomáhá při organizování některých školních akcí.

Vážíme si také dlouhodobé spolupráce se spřátelenou základní školou v Bílsku-Bělé.

Především však učíme srdcem, v naší škole je každý jedinečný!

Štítky: , , , , , ,

Komentáře


Čtěte také


Povedl se letošní ples dětí polské školy v Oldřichovicích? Nemáme žádné pochybnosti [fotografie]
Únor032023

Povedl se letošní ples dětí polské školy v Oldřichovicích? Nemáme žádné pochybnosti [fotografie]

Zábava až do rána. Ples pořádala bystřická polská škola
Únor032023

Zábava až do rána. Ples pořádala bystřická polská škola

„Puzzle tour v Oldřichovicích“. Děti se dozvěděly, co je to malování
Únor022023

„Puzzle tour v Oldřichovicích“. Děti se dozvěděly, co je to malování

10 tipů na víkend
Únor022023

10 tipů na víkend

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku
Leden312023

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.