Wanda Grudzińska vede dětský soubor Dziecka ze Stonawy, který funguje v Místní skupině PZKO ve Stonavě. Není členkou MS PZKO, ale svou prací pro polskou skupinu se natrvalo zapsala v dějinách MS PZKO.

Wanda Grudzińska je povoláním učitelka a pracuje v Polské základní škole ve Stonavě od školního roku 2005/2006. Mimoškolním aktivitám se věnuje od začátku své pedagogické činnosti v obci. Z dětí, které rády tančí, zpívají a hrají, sestavila folklorní soubor Dziecka ze Stonawy.

O soubor velmi pečuje. Již dvanáct let nezištně vede každý týden zkoušky souboru, připravuje repertoár, choreografii, scénáře, a pokud je potřeba také kulisy. Nepočítá hodiny, dny, které se souborem tráví jako dobrovolnice. Přitom soubor pod jejím vedením neustále zlepšuje svou úroveň a těší se rostoucí oblibě.

Dziecka ze Stonawy vystupují na akcích pořádaných mateřskou Místní skupinou PZKO, kterými jsou například Setkání s folklorem, plesy pro děti, Stonavské ostatky, obecní ples, a také na akcích sousedních MS PZKO. Soubor se zúčastnil rovněž Mezinárodních folklorních dnů Máj nad Olzou v Karviné-Darkově. Vidět ho můžeme i na celosvazových akcích jako Festivaly PZKO v Třinci a Karviné.

Soubor se představil rovněž na vzpomínkové akci v Karviné věnované Gustavu Morcinkovi, na Setkání s Mikulášem v Havířově, několikrát na dožínkách ve Stonavě aj.

Wanda Grudzińska byla hlavním organizátorem jubilejních koncertů pořádaných u příležitosti pěti a deseti let existence souboru Dziecka ze Stonawy, které se konaly v Domě PZKO ve Stonavě. Soubor spolu se sboristy sboru Stonawa se také podílel na jubilejní slavnosti konané u příležitosti 110 let polského pěveckého hnutí ve Stonavě a 20 let smíšeného sboru Stonawa.

(tnj)

Štítky: , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.