Jan Ryłko je předsedou Hlavního výboru Polského kulturně-osvětového svazu v ČR od roku 2009 roku, členem Místí skupiny PZKO v Jablunkově se stal v roce 1971 a předsedou jablunkovské MS v roce 1991. Členové místní skupiny ocenili jeho práci pro MS PZKO a polské komunity na Zaolší, a nominovali jej do soutěže.

Jan Ryłko je členem výboru MS od roku 1981. V roce 2000 díky jeho aktivitě byla do majetku MS PZKO v Jablunkově předána budova, která se stala novým Domem PZKO. Sídlo jablunkovského PZKO díky úsilí předsedy bylo v roce 2005 modernizováno, přestavěno, postavená byla scéna, vznikla rovněž Regionální jizba.

Jan Ryłko stojí i za proměnou dnes největší folklorní akce Poláků na Zaolší tedy Gorolského Święta v Jablunkově, které se během patnáctí let změnilo z místní akce na akci mezinárodní. V roce 2008 pozvání Jana Ryłki na 60 Gorolské Święto přijal premiér ČR Mirek Topolánek. V roce 2010 Jan Ryłko uspořádal v Ostravě setkání polské menšiny v ČR s prezidentem ČR Václavem Klausem a následně v Katovicích setkání s předsedou Evropského parlamentu Jerzym Buzkiem.

Jan Ryłko jest pořadatelem, iniciátorem a zakladatelem Školní komise, jejímž cílem byla a je ochrana práva Poláků na Zaolší učit se v mateřském jazyce. Zároveň stojí za založením Mikroregionu Górolsko Swoboda, první trojstranné přeshraniční dohody v ČR (Polsko, Česko, Slovensko) a regionální značky Górolsko Swoboda v MS PZKO v Jablunkově.

Jan Ryłko je aktivistou a kulturním manažerem, který svůj čas věnuje propagaci aktivit polské menšiny na Zaolší. Cílem jeho aktivit je zachování domorodé kultury, taktéž tradic a hodnot polské kultury. Provádí dlouhodobé aktivity pro zachování národní identity Poláků na Zaolší. Podílí se na česko-polské kulturní spolupráci.

Za svou práci byl mnohokrát oceněn: v roce 2005 získal Zlatý kříž zásluhy Polské republiky, v roce 2007 Zlatou medaili PZKO za Zásluhy pro svaz I. stupně, v roce 2009 Cenu maršálka Opolského vojvodství pro kulturní tvůrce a animátory, v roce 2010 ocenění Sněmovny ČR za práci a přínos pro folklor v ČR, v roce 2011 Cenu Rady Opolského vojvodství za dlouholetou a ovocnou spolupráci, v roce 2014 Cenu Města Jablunkova za příkladnou a nezištnou kulturní a společenskou činnost, v roce 2014 medaili Meritus Patriae nadace Pomoc Polakom na Wschodzie, v roce 2016 řád Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP.

tnj

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.