Základní škola s polským jazykem vyučovacím Stanisława Hadyny v Bystřici
739 95 Bystřice 366
Tel.: 558 558 250, info@pspbystrice.cz, www.pspbystrice.cz
Počet žáků: 175, počet tříd: 11
Školní družina: 6:30–7:30, 12:30–16:30

Mimoškolní aktivity, kroužky: Harcerska Drużyna Wodna Grom (skaut), folklorní soubor Łączka, školní sbory Crescendo a Wiolinki, robotika, šachy.
Cizí jazyky: angličtina, němčina, ruština, španělština.

Historie:
Historie vzdělávání v Bystřici má více než 200 let. V roce 1784 byla založena první církevní škola. V roce 1899 se z ní stala veřejná, přístupná všem dětem. Ve škole se vyučovalo v polštině.
V roce 1898 položili základní kámen nové zděné budovy pro pětitřídní obecnou školu, která byla otevřena v roce 1901. Dnes tato více než sto let stará budova stojí u silnice vedoucí do Nýdku. V roce 1921 pak zdejší vynaložili veškeré úsilí na zřízení polské občanské školy.

Po dvou letech jednání s úřady byla škola otevřena, nicméně povoleno bylo pouze soukromé vyučování. Díky podpoře Hlavního výboru Školní matice, Poláků z Bystřice a celého Slezska se podařilo zřídit komisi pro výstavbu nové školy. Základní kámen této školní budovy byl položen v říjnu 1923 a o rok později se zde už začalo vyučovat. Během druhé světové války si okupanti udělali v budovách školy své sídlo a zničili veškeré zařízení, vybavení, učební pomůcky a doklady.

Polští učitelé byli nuceni dělat nejhorší práce, byli odvezeni do koncentračních táborů, odkud se často už nikdy nevrátili. Po osvobození se v polských školách v Bystřici navzdory devastaci školního mobiliáře opět začalo vyučovat. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let prošly obě školní budovy důkladnou rekonstrukcí. V té době školu navštěvovalo v průměru 400 žáků. V roce 1997 byla zahájena renovace podkroví a oprava budovy obecní školy. Novou přístavbu školy otevřel tehdejší předseda českého parlamentu a v současné době prezident České republiky Miloš Zeman.

V jubilejním roce 1998 si škola vybrala patrona školy, rodáka z Karpentné, profesora Stanisława Hadynu. Profesor také složil hudbu k hymně školy, na slova Władysława Młynka: Mowo, moja mowo. Škola navázala spolupráci se Souborem písně a tanců Śląsk, díky čemuž soubor několikrát vystoupil v Bystřici.

Žáci každoročně navštěvují ústředí souboru Śląsk v Koszęcinu a účastní se workshopů s profesionálními umělci. Když jsme vytvářeli školní vzdělávací program, dali jsme mu název: „Škola s tradicí – škola přátelská k dětem“. Naše škola se nachází v centru Podbeskydí, většina dětí byla nerozlučně spjata s horalským životem, měla úzký vztah k tradici, proto byl také záměr angažovat se v oblasti folklóru samozřejmý.

Po několika letech po vytvoření tohoto programu jsme jej začali inovovat, abychom se posunuli kupředu. Škola získala počítačové vybavení, moderní software a interaktivní tabule. Žáci se začali věnovat oblasti robotiky, ve které zaznamenávají velké úspěchy.

Každý rok jsou mnozí z nich oceňováni prestižní cenou Talent za umístění ve fyzikálních a matematických olympiádách. Velký důraz klademe také na výuku cizích jazyků, stejně jako polského, a na kontakty s Polskem. Jsme zapojeni do různých projektů spolupráce se školami místními a z Polska, zaměřenými zejména na ekologii, zdravý životní styl a průzkum trhu práce.

Sport se rovněž stal důležitým prvkem činnosti naší školy. Sportovní areál s bazénem nám umožňuje pořádat každoroční mistrovství plavání pro polské školy. V roce 2020 jsme pořádali lyžařskou soutěž Zjazd Gwiaździsty

Štítky: ,

Komentáře


Čtěte také


Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Tipy na víkend
Leden052023

Tipy na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.