Základní škola s polským jazykem vyučovacím Stanisława Hadyny v Bystřici
739 95 Bystřice 366
Tel.: 558 558 250, info@pspbystrice.cz, www.pspbystrice.cz
Počet žáků: 175, počet tříd: 11
Školní družina: 6:30–7:30, 12:30–16:30

Mimoškolní aktivity, kroužky: Harcerska Drużyna Wodna Grom (skaut), folklorní soubor Łączka, školní sbory Crescendo a Wiolinki, robotika, šachy.
Cizí jazyky: angličtina, němčina, ruština, španělština.

Historie:
Historie vzdělávání v Bystřici má více než 200 let. V roce 1784 byla založena první církevní škola. V roce 1899 se z ní stala veřejná, přístupná všem dětem. Ve škole se vyučovalo v polštině.
V roce 1898 položili základní kámen nové zděné budovy pro pětitřídní obecnou školu, která byla otevřena v roce 1901. Dnes tato více než sto let stará budova stojí u silnice vedoucí do Nýdku. V roce 1921 pak zdejší vynaložili veškeré úsilí na zřízení polské občanské školy.

Po dvou letech jednání s úřady byla škola otevřena, nicméně povoleno bylo pouze soukromé vyučování. Díky podpoře Hlavního výboru Školní matice, Poláků z Bystřice a celého Slezska se podařilo zřídit komisi pro výstavbu nové školy. Základní kámen této školní budovy byl položen v říjnu 1923 a o rok později se zde už začalo vyučovat. Během druhé světové války si okupanti udělali v budovách školy své sídlo a zničili veškeré zařízení, vybavení, učební pomůcky a doklady.

Polští učitelé byli nuceni dělat nejhorší práce, byli odvezeni do koncentračních táborů, odkud se často už nikdy nevrátili. Po osvobození se v polských školách v Bystřici navzdory devastaci školního mobiliáře opět začalo vyučovat. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let prošly obě školní budovy důkladnou rekonstrukcí. V té době školu navštěvovalo v průměru 400 žáků. V roce 1997 byla zahájena renovace podkroví a oprava budovy obecní školy. Novou přístavbu školy otevřel tehdejší předseda českého parlamentu a v současné době prezident České republiky Miloš Zeman.

V jubilejním roce 1998 si škola vybrala patrona školy, rodáka z Karpentné, profesora Stanisława Hadynu. Profesor také složil hudbu k hymně školy, na slova Władysława Młynka: Mowo, moja mowo. Škola navázala spolupráci se Souborem písně a tanců Śląsk, díky čemuž soubor několikrát vystoupil v Bystřici.

Žáci každoročně navštěvují ústředí souboru Śląsk v Koszęcinu a účastní se workshopů s profesionálními umělci. Když jsme vytvářeli školní vzdělávací program, dali jsme mu název: „Škola s tradicí – škola přátelská k dětem“. Naše škola se nachází v centru Podbeskydí, většina dětí byla nerozlučně spjata s horalským životem, měla úzký vztah k tradici, proto byl také záměr angažovat se v oblasti folklóru samozřejmý.

Po několika letech po vytvoření tohoto programu jsme jej začali inovovat, abychom se posunuli kupředu. Škola získala počítačové vybavení, moderní software a interaktivní tabule. Žáci se začali věnovat oblasti robotiky, ve které zaznamenávají velké úspěchy.

Každý rok jsou mnozí z nich oceňováni prestižní cenou Talent za umístění ve fyzikálních a matematických olympiádách. Velký důraz klademe také na výuku cizích jazyků, stejně jako polského, a na kontakty s Polskem. Jsme zapojeni do různých projektů spolupráce se školami místními a z Polska, zaměřenými zejména na ekologii, zdravý životní styl a průzkum trhu práce.

Sport se rovněž stal důležitým prvkem činnosti naší školy. Sportovní areál s bazénem nám umožňuje pořádat každoroční mistrovství plavání pro polské školy. V roce 2020 jsme pořádali lyžařskou soutěž Zjazd Gwiaździsty

Štítky: ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego