Čtěte nás! Každý den nové informace!

CIESZYN / Další zajímavou nabídkou v rámci prázdninových procházek se Zámkem Cieszyn byl výlet po stezce Bauhaus vedený architektonickým historikem Przemysławem Czernekem, autorem publikace „Modern. Na stopě těšínské moderny „.

Sobotní procházka začala jako obvykle u turistického informačního centra na Zámku Cieszyn. Okamžitě se však její účastníci vydali na českou stranu města. Czernek vysvětlil, že Bauhaus byl jednou z nejvlivnějších designových škol, symbolem moderního přístupu k architektuře a užitému umění. Budovy v tomto stylu se začaly objevovat také u nás.

První z těch, o nichž se průvodce zmínil, byla budova bývalého hraničního přechodu. Další byla kavárna Avion, i když se jedná o rekonstrukci původně existující budovy, která nepřežila válku. A pak je řada zajímavých budov na ulici Hlavní, na sídlišti ONV, na Frydecké ulici, Střelniční, na tzv. Matterówce na polské straně.

„V současné době ovlivňuje polskou a českou modernistickou architekturu termomodernismus a pastelosis,“ řekl, když se zastavil u budovy gymnázia v Českém Těšíně, bývalé dívčí školy, kterou považuje za nejlepší příklad Bauhausu ve jeho čisté podobě.

Neméně dobrým příkladem je budova českotěšínské pošty z roku 1931. „Tato budova může být příkladem kompromisu mezi jednoduchým avantgardním stylem a určitým změkčením tohoto stylu, například použitím podélného okna ve stylu teploměru, což usnadnilo odvětrání schodiště,“ vysvětlil. Připomněl také, že velmi avantgardní byl také interiér pošty, který se již nezachoval, lze ho vidět pouze na starých fotografiích, které ukázal návštěvníkům.

Účastníci procházky se vydali ulicí Střelniční na polskou stranu.

„Kořeny modernismu ve stylu Bauhaus spočívají v sériové průmyslové výrobě. V architektuře, která byla přísně podřízena technologii. V případě průmyslové architektury je její forma přísně podřízena výrobní technologii. Architektura je jako švýcarské hodinky. Musí to být dobře naolejovaný stroj. Estetika má sloužit technologii, nikoli naopak. Forma je podřízena funkci. To se posunulo později, ale mnohem později, do bytové architektury, veřejných služeb,“ vysvětlil před továrnou Celmy Czernek a poukázal na rozdíl mezi postavenými ve stejnou dobu budovami výrobních hal a kancelářskými a obytnými budovami.

 

A nakonec čekala na účastníky výletu skvělá příležitost. Mohli si prohlédnout interiér vily Elizy Niemcové na rohu ulic 3 Maja a Sienkiewicza.

(indi)

 

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


Po stopách vislanské moderny
Srpen052020

Po stopách vislanské moderny

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu
Srpen022020

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu
Červenec312020

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty
Červenec302020

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty

10 tipů na víkend
Červenec302020

10 tipů na víkend

Na Kozubové se konala tradiční pouť
Červenec272020

Na Kozubové se konala tradiční pouť

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras
Červenec252020

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru
Červenec222020

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test