CIESZYN / Další zajímavou nabídkou v rámci prázdninových procházek se Zámkem Cieszyn byl výlet po stezce Bauhaus vedený architektonickým historikem Przemysławem Czernekem, autorem publikace „Modern. Na stopě těšínské moderny „.

Sobotní procházka začala jako obvykle u turistického informačního centra na Zámku Cieszyn. Okamžitě se však její účastníci vydali na českou stranu města. Czernek vysvětlil, že Bauhaus byl jednou z nejvlivnějších designových škol, symbolem moderního přístupu k architektuře a užitému umění. Budovy v tomto stylu se začaly objevovat také u nás.

První z těch, o nichž se průvodce zmínil, byla budova bývalého hraničního přechodu. Další byla kavárna Avion, i když se jedná o rekonstrukci původně existující budovy, která nepřežila válku. A pak je řada zajímavých budov na ulici Hlavní, na sídlišti ONV, na Frydecké ulici, Střelniční, na tzv. Matterówce na polské straně.

„V současné době ovlivňuje polskou a českou modernistickou architekturu termomodernismus a pastelosis,“ řekl, když se zastavil u budovy gymnázia v Českém Těšíně, bývalé dívčí školy, kterou považuje za nejlepší příklad Bauhausu ve jeho čisté podobě.

Neméně dobrým příkladem je budova českotěšínské pošty z roku 1931. „Tato budova může být příkladem kompromisu mezi jednoduchým avantgardním stylem a určitým změkčením tohoto stylu, například použitím podélného okna ve stylu teploměru, což usnadnilo odvětrání schodiště,“ vysvětlil. Připomněl také, že velmi avantgardní byl také interiér pošty, který se již nezachoval, lze ho vidět pouze na starých fotografiích, které ukázal návštěvníkům.

Účastníci procházky se vydali ulicí Střelniční na polskou stranu.

„Kořeny modernismu ve stylu Bauhaus spočívají v sériové průmyslové výrobě. V architektuře, která byla přísně podřízena technologii. V případě průmyslové architektury je její forma přísně podřízena výrobní technologii. Architektura je jako švýcarské hodinky. Musí to být dobře naolejovaný stroj. Estetika má sloužit technologii, nikoli naopak. Forma je podřízena funkci. To se posunulo později, ale mnohem později, do bytové architektury, veřejných služeb,“ vysvětlil před továrnou Celmy Czernek a poukázal na rozdíl mezi postavenými ve stejnou dobu budovami výrobních hal a kancelářskými a obytnými budovami.

 

A nakonec čekala na účastníky výletu skvělá příležitost. Mohli si prohlédnout interiér vily Elizy Niemcové na rohu ulic 3 Maja a Sienkiewicza.

(indi)

 

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.