V srpnu, zejména 12. a 13. srpna, se na noční obloze chystá skvělá podívaná. Budou totiž padat meteority. A podle legendy padající hvězda splní přání každému, kdo ji vidí.

Hvězdy samozřejmě nepadají, ale Země na své okružní dráze kolem Slunce občas napotká na cizí tělesa, které mají váhu nejčastěji několik desítek miligramů. Nicméně jejich rychlost je natolik velká, že když se dostanou do naší atmosféry, teplo které vznikne třením, tyto tělesa začínají vyzařovat žluté světlo. Většina meteoritů se úplně spálí ve výšce zhruba 70 kilometrů nad zemi.

Zvětšený výskyt „padajících hvězd“ na nebi můžeme sledovat od 23. července do 24. srpna. Nicméně nejvíce jich bude k vidění 12. srpna, kdy můžeme vidět jeden meteorit na minutu a tento úkaz je pojmenován Perseidy, občas je také nazýván Slzami svatého Vavřince.

Kromě Perseid na noční obloze je k vidění Venuše (večer), Jupiter (v první polovině noci), Saturn (po celou noc) a Mars, který se ukáže těsně před půlnoci.

Roman Strzondała

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.