Na obloze bez mraků budeme zítra ráno sledovat úplné zatmění Měsíce. Stojí to za to, protože je to poslední v tomto desetiletí. Následující zatmění Měsíce, ale pouze částečné, bude 16. července 2019 a na úplné si počkáme až do 7. září 2025.

Vstup Měsíce do stínu Země bude v 4:34. Celkové zatmění začne v 5:41 a jeho maximum bude v 6:12. Zatmění bude trvat 1 hodinu a 2 minuty, tj. do 6:43. Pak Měsíc vyjde ze stínu Země. Konec zatmění přijde v 7:51, ale u nás ho neuvidíte, protože měsíc zapadá asi v 7:35.

Nejlepší je sledovat fázi částečného zatmění, když měsíc vstupuje nebo opouští stín Země. Tento jev je v této fázi je dynamický, mění se také temnota oblohy, hvězdy se ukazují nebo mizí v závislosti na tom, jak Měsíce „přibývá“ nebo „ubývá“. Fáze úplného zatmění je statická a vidíme pouze hnědočervený měsíc, což je způsobeno zalomením a rozptýlením slunečního světla v zemské atmosféře Země.

S rostoucí fází částečného zatmění obloha ztmavne, uvidíme stále více a více hvězd a v maximální fázi bude dokonce Mléčná dráha viditelná nízko nad obzorem. Můžeme snadno najít dvě planety v blízkosti jihovýchodního horizontu: velmi světlou Venuši a pod ní slabšího Jupitera. Trochu dále, vpravo a mírně níž, krásně svítí hvězda Antares – nejsvětlejší hvězda v souhvězdí Štíra.

Vpravo od Měsíce bude dobře viditelné souhvězdí Blíženců se svými jasně zářícími hvězdami: Castorem a Pollukem – dvěma bratry, které na oblohu umístila antická mitologie. Výše vlevo, v konstelaci Raka bude viditelná otevřená skupina hvězd M44 nazývána Jesličky.

Roman Strzondała

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.