Během dlouhých zimních nocí je obloha nejkrásnější. Modrá klenba je tmavší a večer můžete vidět na ní mnoho krásných souhvězdí.

V zimě dominuje na noční obloze souhvězdí Orion. Naleznete jej podle obrázku. Uprostřed, mezi červenavou Betelgeuse v horní části a modravým Rigelem, je v dolní části Orionův pás, skládající se ze tří modrých hvězd. Pod ním několik méně jasných hvězd tvoří rytířův meč rytíře.

Pokud prodloužíme Orionův pás, tak na jedné straně narazíme na Aldebarana v souhvězdí Býka, na druhé pak na Siriuse v souhvězdí Velkého psa. Sirius je nejjasnější hvězda naší oblohy. Má bílou barvu, ale díky nízké poloze obvykle silně bliká a třpytí se barvami duhy.

Linie, která spojuje Rigel s Betelgeuse, vede směrem ke souhvězdí Blíženců, ve kterém nejjasněji svítí hvězdy dvojčat: Pollux, a ležící nad ním Castor. Mezi souhvězdími Velký pes a Twins najdeme souhvězdí Malý pes s oranžově svítícím Procionem.

Roman Strzondała

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.