POLSKO / 15. srpen je v Polsku státním svátkem. Poláci slaví dva svátky – Den polské armády a svátek Nanebevzetí Panny Marie.

Den polské armády se slaví na památku vítězné bitvy u Varšavy v roce 1920, která se odehrála během polsko-bolševické války. Po celé zemi se budou konat slavnostní vojenské přehlídky a doprovodné akce.

Nanebevzetí Panny Marie je církevní svátek. Říká se mu také den Panny Marie Bylinné. Podle tradice přicházejí věřící v tento den do kostela s kyticí z obilných klasů, bylin a polních květin, které jsou během mše požehnány.

V Polsku nenakoupíme

Svátek letos vyšel na úterý. Protože se jedná o státní svátek, nenakoupíme v nákupních centrech ani supermarketech a zavřené budou také úřady a kanceláře. Ze zákazu obchodování v tento den jsou vyňaty například čerpací stanice a lékárny. Otevřeny budou také restaurace, cukrárny, zmrzlinárny, kina, muzea, galerie a turistické atrakce.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.