Základní škola a mateřská škola s polským jazykem vyučovacím v Návsí 739 92 Návsí, Pod Výtopnou 190
Tel.: 558 357 528, 774 932 435
Počet žáků: 38, počet tříd: 3
Školní družina: 12:15–16:00

Jsme malotřídka (1.–5. ročník). V současné době máme tři třídy, v nichž se učí 35 žáků. Škola je velmi dobře vybavená.

V každé třídě se nachází interaktivní tabule. Počítačovou místnost se podařilo vybavit novými notebooky a tablety. Díky grantu z Fondu rozvoje Zaolší jsme zakoupili nové knihy, které si děti mohou půjčit z třídních knihovniček.

Snažíme se, aby v naší škole vládla rodinná atmosféra. Žáci se znají jménem. Připravujeme společné projekty, exkurze a různé mimoškolní aktivity. V menší skupině žáků je pro naše učitele snazší oslovit každé dítě a pracovat s ním individuálně.

Při výuce se snažíme používat různé metody a způsoby vyučování. Učíme děti číst pomocí metody Sfumato. Ve výuce také aplikujeme metodu RWTC (Reading and Writing for Critical Thinking), tj. Čtením a psaním ke kritickému myšlení.

Mimoškolní aktivity, kroužky: anglický jazyk, sportovní kroužek, florbalový kroužek, školní sbor Melodyjka.
Cizí jazyky: angličtina.
Významní absolventi školy: Karol Suszka, Władysław Niedoba (Jura spod Grónia), Jan Pyszko, Paweł Niedoba, Halina Mlynkova.

Projektová výuka a škola hrou jsou u nás samozřejmostí. Děti mohou navštěvovat různé kroužky. Nabízíme kroužek angličtiny pro 1. a 2. ročník, Čtenářský klub a také florbalový kroužek. Před několika lety byl z iniciativy předsedkyně ženského sboru Melodia Lidie Lisztwanové založen školní sbor Melodyjka, který reprezentuje naši školu nejen v naší obci, ale například i během největší folklorní akce v našem regionu Gorolski Święto.

Naše škola také organizuje mnoho zajímavých akcí pro děti. Nejoblíbenější jsou: svátek pečené brambory, svátek poezie, Noc s Andersenem, pololetní raut, tj. slavnostní předávání pololetních vysvědčení a další.

Historie:
Výuka v Návsí začala v roce 1784. Církevní škola se nacházela v dřevěné budově ve „Fojství“. Prvním učitelem ve vesnické škole byl Andrzej Kaleta.
V roce 1869 se církevní škola stala veřejnou školou, kterou navštěvovala mládež ve věku 6-14 let. V roce 1886 byla na pozemku Sikory postavena a oficiálně otevřena náležitá budova, v níž se vyučuje dodnes.

Rodiče se cítí jako spolutvůrci naší školy a aktivně se podílejí na aktivitách zaměřených nejen na poskytování finanční podpory naší škole. Pomáhají nám pořádat takové akce, jako jsou radovánky, vánoční představení, tj. Betlém, turistický výlet, Den Země (úklid školního areálu), kulig atd.

Štítky: , , ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego