JABLUNKOV / Tradiční doprovodnou akcí Gorolskigo Święta je dvoudenní ukázka řemesel pojmenovaná „Szikowne Gorolski Rynce”. Zájemci mohou práci řemeslníků nejenom sledovat, ale si ji i vyzkoušet anebo koupit si hotové výrobky.

S ukázkami řemesla jsou spokojení nejenom účastníci akce, ale také sami řemeslníci. „Zájem byl velký, o včelách se chtěli více dozvědět nejenom místní, ale i hosté z Polska, Česka a Slovenska,“ sdělil včelař Piotr Nytra z Těšína, který na gorolském svátku vystavuje již počtvrté. 

 Autorem nápadu a hlavním pořadatelem této doprovodné akce je Leszek Richter

Svou práci ukázali nejenom včelaři, ale i hrnčíři, kováři, truhláři a drotári, kteří prezentovali klasické a ozdobné zapojení drátů, výrobu drátěných šperků a různé techniky pletení drátu. 

Již skoro zapomenuté řemesla ukázali koláři a bednáři. K vidění bylo i tkalcovství a výroba provazů. Zájemci mohli rovněž sledovat velmi namáhavý a komplikovaný proces získávání lněných vláken a jeho další zpracování, tedy sbírání osivových hlav železnými hřebeny, lámání lnu, česání na ozubeném kartáčku a spřádání na spřádacím kole. Byla zde také ukázka tkaní na tkalcovských stavech a česání a plnění vlny.

Letos byl o včelařství velký zájem 

V některých stáncích si zájemci mohli tradiční výrobní techniky sami vyzkoušet – například hrnčířskou.  (indi)

Tradiční běloruskou výšivku prezentovala Halina Masiuk
Řemeslné techniky si mohl vyzkoušet opravdu každý

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.