ČESKÝ TĚŠÍN SVIBICE / Dámy z Klubu žen MS PZKO Český Těšín Svibice se rozhodly ukázat nejmladším generacím, že hračky nemusí být nutně vyráběny sériově. I v této oblasti je místo pro řemeslo. Nezaplacenou řemeslnou práci, protože cena hračky neodráží čas, který je věnován na její vytvoření. Ale její tvoření dává radost a uspokojení.

Dámy představily svou práci během akce Vaječina ve Svibici. Grażyna Šimůnková a Magda Bartová všechny plyšáky, které jste mohli během akce obdivovat a také nakupovat, uháčkovaly. Proto se jedná o jedinečné plyšáky.

„To musíte dělat ze srdce. Skvělé se u této práce bavíme. A také jezdíme na výstavy,“ říkají dámy. Cena, kterou zaplatí ti, kteří se rozhodli pro koupi takového plyšáka, je v porovnání s časem, který je třeba věnovat, aby vznikl, velmi nízká. V průměru musíte počítat dva večery, tedy asi osm hodin.

„Vždy, když vymyslím nějaký nový vzor, mám obrovskou radost,“ říká Šimůnková.

Hračky jsou uvnitř vyplněné speciálním vláknem a můžete je prát v pračce. „Oči jsou pevně připojené, aby neodpadly. Jsou tak zablokované z druhé strany, že je děti nemůžou vytrhnout,“ vysvětluje Bartová bezpečnost hraček.

Ale dělají také menší hračky. „Když mám prázdný balíček po tabletách, obháčkují ho, udělám oči, nohy, ruce. Děti mají tyto hračky moc rády, protože do nich mohou schovat žvýkačku, bonbóny nebo něco jiného,“ vysvětluje.

Ukázat takovou hračku nemůže, protože již byly vyprodány. „Právě jsem získala velkou objednávku. Za celých 50 korun,“ směje se a vysvětluje, že jeden chlapec byl tak zklamaný, že si nestihl tuto hračku koupit, že mu slíbila, že ji pro něho udělá.

(indi)

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.