ČESKÝ TĚŠÍN / Malebná zákoutí najdeme opravdu všude, není třeba kvůli nim cestovat na kraj světa. Stačí se projít ulici Ostravskou trochu dále, nežli k nákupnímu středisku. Vodní nádrž Hrabina je kousek za ním.


Místo jako stvořené pro odpočinek, které návštěvníkům dopřává v letních měsících i trochu nižší teploty, bylo postaveno v 50. letech 20. století právě jako rekreační zóna pro obyvatele Českého Těšína.

Portál Fotopolska.eu uvádí, že „stavební práce na vodní nádrží Hrabina provedly Třinecké stavby v roce 1953. Rok nato byly provedené menší úpravy. Vodní nádrž lemovaly pláže, byla zde restaurace, zázemí měl zde i vodácky oddíl Třineckých železáren. V roce 1962 se zde konaly první rybářské závody, v roce 1966 mezinárodní soutěž kajakářů. Rok nato soutěžili modeláři. V roce 1983 byla nádrž vypuštěna a revitalizována. Tehdy byla postavená i dlouhá 700 metrů pláž, levý břeh nádrže byl vybetonován. K napuštění nádrže došlo až v roce 1986. V roce 2007 byla nádrž vyčištěná.“

Dnes, po deseti letech, u nádrže najdeme lavičky, jsou vidět betonové schody vedoucí z nábřeží přímo do vody, najdeme i zamčenou budovu restaurace a naučnou stezku. Nedaleko nádrže pak najdeme i stejnojmenný les, ve kterém v 16. století těšínský kníže Adam Václav II. nechal zřídit zvěřinec.

Trasa: K vodní nádrži Hrabina dojdeme po ulici Ostravská nebo Lipová.

(indi)

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.