DOLNÍ LUTYNĚ / Název Lutnia nosí sbor Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Dolní Lutyni, který navazuje na 110 let tradic polského sborového zpěvu v této obci, už půl století. V neděli 13. května se v Dolní Lutyni konaly jubilejní oslavy, ve kterých se představilo šest pěveckých sborů.

Sbor oslavenec nejdříve zval do kostela sv. Jana Křtitele na Májový koncert, na kterém zazněly hlavně náboženské písně. Sbor Lutnia, který dirigoval Władysław Rusek, zazpíval tři písně, načež se představily soubory Místních skupin PZKO z okolních obcí: založeny v roce 1926 smíšený sbor Hasło z Bohumína-Skřečoně, který vedla Irena Szeliga a smíšený sbor Zaolzie z Orlové-Lutyně, který letos slaví výročí 95 let a vede ho Magdalena Mencner.

První část oslav završil host z Polska, smíšený sbor Słowik nad Olzą, který existuje od roku 1920, a od roku 1988 spolupracuje se sborem Lutnia. Zazpíval pod vedením Tymoteusze Kobicy čtyři písně.

Jubilejní slavnosti pak pokračovaly v nedalekém kulturním domě, kde předsedkyně Místní skupiny PZKO Maria Sztwiertnia krátce připomněla dějiny pěveckých tradic v Dolní Lutyni. Vše nejlepší popřála jubilejnímu sboru konzul Generálního konzulátu RP v Ostravě Maria Kovacs, jménem Hlavního výboru PZKO pak předseda darkovského sboru Lira Tadeusz Konieczny a také představitelé místních a okolních Skupin PZKO a souborů, které se akce zúčastnily.

Konzul Maria Kovacs vzpomněla otce zakladatelé pěveckého hnutí a jejich nástupce. Sboristům poděkovala za to, že v tradicích pokračují. – Děkuji za to, že probouzíte v mladých lidech lásku k hudbě – řekla. – Chtěla bych vám popřát, abyste zpívali do konce světa, protože jako umělci se dotýkáte naších emocí a způsobujete velké dojetí. Moc vám za to děkuji a ještě jednou vám blahopřeji k tomuto jubileu.

Druhá část koncertu v Kulturním domě už měla mnohem zábavnější charakter. Oblíbené hity, hlavně polské, zazpíval Zespół Pieśni i Ruchu Nieskoordynowanego Niezapominajki z Havířova-Suché pod vedením Bronisława Podleśneho. Jako poslední se představil pěvecký soubor Olzanki z polské Olzy, který vede Urszula Wachtarczyk. Setkání probíhalo u kávy a domácích zákusků, všichni přítomní si také pochutnali na teplé večeři.

CR

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.