DOLNÍ LUTYNĚ / Podzimní výlety patří k tradičním akcím Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Dolní Lutyni. Proto i letos padesátka členů PZKO nasedla do autobusu, a vydala se tentokrát do Čech pod Kosířem, které najdeme na Moravě.

Nejdříve se účastníci výletu byli podívat na zámek, který vznikl 18. století v místě původní tvrze. V jeho dějinách významu roli odehrál portugalský rod Silva-Tarouců, kterým zámek patřil od roku 1768 roku až do konce 2. světové války.

K přátelům této rodiny patřil významný český malíř Josef Mánes, který pravidelně Čechy pod Kosířem navštěvoval, a namaloval zde v letech 1849-1870 více než sto obrazů.

Loni bylo v zámku, kromě historické expozice, otevřeno také Muzeum Zdeňka a Jana Svěráků, ve kterém najdeme například psací stroj Zdeňka Svěráka, scénáře, kulisy, kostýmy.

Dalším bodem na výletním programu bylo Muzeum historických kočárů, po kterém návštěvníky z Dolní Lutyně provedl ředitel muzea Václav Obr. K vidění byl například největší pohřební kočár nebo největší sbírka biskupských kočárů.

Samozřejmě během výletu si jeho účastníci dopřáli i ochutnávku místního piva. A nejen to. Dokonce si ve Lhotě pod Kosířem jeden pivovar prohlédli a dozvěděli se několik základních informací o technologickém postupu při výrobě piva.

Výlet, který si všichni hodně užili, se mohl konat i díky jeho spolufinancování v rámci dotačního titulu ministerstva zahraničních věci Polské republiky.

MS/TNJ

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.