OSTRAVA / Účastníci příměstského táboru pojmenovaného Poznávej Polsko zvesela se vydali na návštěvu do Generálního konzulátu v Ostravě. Do Ostravy přijelo 25 dětí z Dolní Lištné. V konzulátu je přivítal generální konzul RP v Ostravě Janusz Bilski.

Co vše obnáší práce konzulátu konzul dětem rád vysvětlil. Malí táborníci navštívili jeho kabinet, pasové oddělení a zahradu, ve které se koná celá řada recepcí a setkání, například Setkání byznysu.

– V minulosti již tady děti ze škol byly, ale poprvé sem přijely děti z příměstského táboru. Doufám, že se jim zde líbilo, že se mi podařilo přiblížit jim podstatu každodenní práce konzulátů a jak vypadá život diplomata, protože ne vždy je to zřejmé. Ukázali jsme dětem recepční sál nebo pasové oddělení a další místnosti. Zároveň doufám, že tato návštěva je povzbudí k dalšímu poznáváni nejen Polska, ale i diplomaticko-konzulární práce. Kdo ví, možná v budoucnu se někdo z nich profesně vydá tímto směrem – popsal návštěvu generální konzul RP v Ostravě Janusz Bilski.

A co si o návštěvě myslely děti? – Chtěl bych tady bydlet – přiznal jeden z chlapců. Děti pro konzula připravily i krátký umělecký program. Szymek, jeden z nejstarších účastníků táboru, zazpíval písničku z filmu Jak jsem začal 2. světovou válku („Jak rozpętałem II wojnę światową”).

V Domu a zahradě PZKO děti strávily celý týden. O efektivní a zároveň poklidný průběh táboru se starali Renata a Tadeusz Szkucik, dámy z Klubu žen pro táborníky vařily, a od úterý v péči o děti pomáhalo pět absolventů základní školy a žáků deváté třídy.

– Pomáhají nám v organizaci a během her, mají k dětem jiný přístup než my. Tato spolupráce nám velmi vyhovuje – konstatovala předsedkyně MS PZKO Renata Szkucik. Zároveň dodala, že tito mladí lidé se na práci v PZKO podílí již delší dobu.

Kromě her a zábavy se děti věnovaly vzdělávací činnosti, díky níž lépe poznaly Polsko: jeho symbole, hymnu, polské města.

V pondělí byly děti na česko-polské hranici v Horní Lištné, kde jim Tadeusz Szkucik vyprávěl legendy spjaté s okolními horami, odpoledne navštívili starou školu v Lištné, byli i v pizzerii.

V úterý během vzdělávacích činnosti děti poznávaly polské symbole, vlajku, erb, hymnu, vyplňovaly také mapu Polska. Ty nejmenší pak měly za úkol mapu vybarvit.

– Dnes jsme tuto mapu donesli konzulovi. Zábavnou formou se snažíme předat dětem co nejvíce informací o Polsku – vysvětlila Renata Szkucik.

Děti si rovněž dopřály výšlap na Jahodnou. – Ve čtvrtek budeme s dětmi vařit zeleninovou polévku, odpoledne bude táborák spojený s ochutnávkou toho, co jsme navařili. V plánu máme i show Mám talent, ve které táborníci předvedou své dovednosti. V pátek se vydáme do nedaleké farmy, ve které jsou pštrosy a prasata z Indonésie – popisovali plány Renata a Tadeusz Szkucikovi.

Děti trávily čas v Domu PZKO v Dolní Lištné každý den od rána do 17. hod. Rodiče pak každý večer dostávali elektronickou poštou fotografie z předcházejícího dne.

Pořadatelem táboru bylo Sdružení polské mládeže v ČR (Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w RC) a MS PZKO Dolní Lištná.

AS/tnj

Štítky: , , , ,

Komentáře


Čtěte také


Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (19)
Září262021

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (19)

10 tipů na víkend
Září232021

10 tipů na víkend

Z redakční pošty: Polský den v Brně
Září232021

Z redakční pošty: Polský den v Brně

Už víme, jak bude vypadat společné logo Cieszyna a Českého Těšína!
Září222021

Už víme, jak bude vypadat společné logo Cieszyna a Českého Těšína!

12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test