STONAVA / Obilí dozrálo, bude chléb! Spolu s místními zemědělci se na Stonavských dožínkách bavili místní a hosté.

Začátek akce měl důstojný charakter. Před obecním úřadem pastor Vladislav Volný požehnal chlebům, které byly upečené již z letošního obilí. Následně se dožínkový průvod, ve kterém nechyběli hospodáři dožínek tedy Farma Stonava, obec a Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu, vydal směrem k Domu PZKO. V průvodu kráčeli i členové sdružení a organizací, které v obci fungují: sportovci, horníci v uniformách, myslivci, hasiči, byly i mažoretky a samozřejmě dechová hudba. Na konci průvodu jely ozdobené zemědělské stroje.

Hospodáři, tedy starosta obce Andrzej Feber, majitel Farmy Stonava Tadeusz Koch a předseda MS PZKO Wojciech Feber vítali všechny hosty u vchodu do parku PZKO. Každý účastník dostal zdarma k ochutnání prejt. Akci moderovala Jolanta Žemlička.

V kulturním programu se představila horalská kapela Wałasi z Istebné, regionální soubor Dziecka ze Stonawy, který působí v MS PZKO a dožínkové zvyky předvedl Soubor písní a tanců Suszanie MS PZKO Horní Suchá pod vedením Barbary Mračné. Zlatým hřebem Stonavských dožínek bylo vystoupení folklorního souboru Kollárovci ze Slovenska. Večer pak k tanci hráli Smolaři.Byly také zveřejněné výsledky obecní soutěže o nejlepší dekoraci zahrady.

Kromě kulturní nadílky na účastníky akce čekala i domácí kuchyně, kterou připravili členové PZKO. Kromě koláčků s různými nádivkami to byly také bramborové placky.

Nutno dodat, že se akce zúčastnil i předseda Hlavního výboru PZKO Jan Ryłko, který dorazil se zpožděním, neboť přijel rovnou z III. Karpatského sjezdu, jež byl pořádán v Polsku.

CR/tnj

Akce byla spolufinancována z prostředků ministerstva kultury ČR. 

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.