E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

REGION / I přes nepřízeň počasí se v neděli 20. srpna konal první Cyklistický závod po stopách slezských povstalců 1. slezského povstání. Start závodu byl v Petrovicích u Karviné, a jeho účastníci navštívili místa bojů, přesněji řečeno pomníky a hroby povstalců. V srpnu od 1. Slezského povstání uběhlo 98 let.

V roce 1919 v hospodě Krótki v obci Petrovice, ve které bylo tehdy hodně běženců z Horního Slezska, se nacházel povstalecký štáb, a zde se rozhodlo o začátku bojových akcí.

Na startu před budovou obecního úřadu v Petrovicích přivítal všechny účastníky hlavní pořadatel akce, předseda Národopisné sekce Hlavního výboru Polského kulturně-osvětového svazu Stanisław Gawlik. Na trase vedl cyklisty předseda Spolku turistické cyklistiky (Koło Turystyki Rowerowej) obce Godów Stanisław Grym.

Cyklisté z Godova byli nejpočetnější skupinou. Reprezentantem Zaolší se stal předseda místní skupiny PZKO ve Věřňovicích Marcel Balcarek, neboť přihlášených cyklistů bylo více, ale nepříznivé počasí je od účasti odradila. Někteří z nich celou trasu projeli autem.

Čestnou roli startujícího závod přijal starosta obce Petrovice u Karviné Marian Lebiedzik. Nápad spojit cyklistický závod s dějinami, které se v minulosti odehrály na území obce a v okolí se mu zdál hodně zajímavý.

– Doufám, že se u této příležitosti budeme setkávat pravidelně – sdělil s přesvědčením. Poděkoval pořadatelům i všem odvážným cyklistům, kteří se v lijáku odhodlali k jízdě.

Trasa prvního Cyklistického závodu po stopách bojů slezských povstalců 1. slezského povstání (Rajd Kolarski Szlakiem Walk Powstańców I Powstania Śląskiego) vedla přes hraniční přechod v Závadě pod dřevěný kostel sv. Anny w Gołkowicích, kde pod pomníkem dvanácti padlých byla zapálená první svíčka. Další vzplála pak na nedalekém hřbitově, kde se nachází hrob se jmény pěti povstalců.

Následně se cyklisti vydali do Godowa, kde v srpnu v roce 1919 došlo mezi povstalci a Němci k potyčce o vlakové nádraží. Dnes je v bývalé nádražní budově obytný dům, před ním, v křoví, stojí pomník se jmény třech mladých lidí, kteří podle nápisu na pomníku byli zastřeleni Grenzschutzem. Další zastávkou byl Skrzyszów. V roce 1928 místní obyvatele usypali kopec na památku místních povstalců. Němci během okupace kopec zničili. Cyklisti zapálili svíčky na místním hřbitově, kde je hrob třech slezských povstalců.

Padli za svobodu – přečteme na pomníku, který je věnován všem, jež padli v letech 1919-1921 a během 2. světové války v letech 1939-1945. Pomník stojí v Skrbeńsku, tedy v další obcí, která sousedí s Petrovicemi. I tam účastníci závodu zapálili svíčku. Pak se vydali zpátky do Gołkowic, kde na hřbitovu u evangelického kostela se nachází hrob padlých za vlast v roce 1921 roku. A právě v Gołkowicích, i když se počasí trochu umoudřilo, byl závod ukončen.

Cyklisti si odpočali ve sportovním klubu, u kávy a koblih se zaposlouchali do informací o 1. slezském povstání, které jim přiblížil Stanisław Gazik, a který účastníkům přečetl i vzpomínky, které si do diáře zapisoval jeden z účastníků tehdejších událostí.

Po oficiálním ukončení závodu se zástupci Zaolší a obce Zebrzydowice vydali na zebrzydowický hřbitov, kde zapálili svíčky na hrobech slezských povstalců.

Pořadateli závodu byli: Národopisná sekce HV PZKO a místní skupina PZKO v Petrovicích u Karviné, Cyklistické sdružení Olza Polského turisticko-sporového sdružení Beskid Ślaski (Towarzystwo Rowerowe Olza Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego Beskid Śląski) a Turistický cyklistický klub PTTK Ondraszek z Těšína (Turystyczny Klub Kolarski PTTK Ondraszek z Cieszyna).

Závod se konal pod záštitou generálního konzula PR v Ostravě Janusze Bilskeho a ředitelky Muzea Slezských povstání ve Świętochłowicích Haliny Biedy. Partnery závadu byly obce Petrovice u Karviné, Godów spolu s Kołem Turystyki Rowerowej a Zebrzydowice spolu s Klubem Rowerowym Przerzutka.

Více v zářijovém Zwrotu.

CR/tnj

Štítky: , , ,

Komentáře


Čtěte také


Povedl se letošní ples dětí polské školy v Oldřichovicích? Nemáme žádné pochybnosti [fotografie]
Únor032023

Povedl se letošní ples dětí polské školy v Oldřichovicích? Nemáme žádné pochybnosti [fotografie]

Zábava až do rána. Ples pořádala bystřická polská škola
Únor032023

Zábava až do rána. Ples pořádala bystřická polská škola

„Puzzle tour v Oldřichovicích“. Děti se dozvěděly, co je to malování
Únor022023

„Puzzle tour v Oldřichovicích“. Děti se dozvěděly, co je to malování

10 tipů na víkend
Únor022023

10 tipů na víkend

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku
Leden312023

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.