E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

BYSTŘICE / Členové Místní Supiny PZKO Bystřice se v neděli sešli ve svém Domě PZKO. Důvodem byla výroční schůze. Na jejím programu bylo také vystoupení žáků PZŠ Hadyny v Bystřici. A protože Mezinárodní den žel byl za dveřmi, každá z dám dostala také květinu.

Působnost bystřického PZKO je opravdu různorodá. Loni se konalo nejen mnoho již tradičních akcí MS PZKO, ale přibyly i nové, které se rovněž těšily velkému zájmu.

Předsedkyně MS Lucyna Škňouřil zdůraznila, že skupina pořádá i čtyři akce v měsíci.

Jejím cíle také je, aby všechny akce byly atraktivní pro celou rodinu, takže u akcí pro dospělé je v nabídce i alternativa pro děti. – Souběžně s hlavní programem nabízíme aktivity pro nejmenší – dílničky apod. V důsledku celá rodina může strávit příjemné odpoledne v našem Domě PZKO. Jsme přesvědčení, že tento model se rodinám zalíbí natolik, že se jich bude scházet ještě více, než doposud – vysvětlila Lucyna Škňouřil. Zároveň dodala, že dokumentace aktivit se v poslední době stala jednoduší díky notebooku, který Místní skupina obdržela od Hlavního výboru PZKO.

Následně loňskou aktivitu shrnuli zástupci klubů sdružených v MS PZKO a FS Bystrzyca. Všichni zdůraznili velmi dobrou spolupráci s MS.

Vedoucí FS Bystrzyca Ewa Nemec sdělila, že členové souboru se připravují na prestižní festival ve Východné, kde spolu s jinými soubory PZKO budou prezentovat program Z biegiem Olzy.

Předseda Klubu mladých Gróń, který čítá více než 50 členů, Tomasz Kantor shrnul loňskou bohatou činnost a poděkoval za spolupráci výboru Skupiny.

Předseda Tenisového klubu připomněl, že mládež má tenisové kurty zdarma k dispozici v určených dnech a hodinách.

Na tenisových kurtech v Bystřici se nehraje pouze tenis, ale například i volejbal, a během větších akcí jako je Zlot, jsou pak využívány jako zázemí.

– Loni se konaly dva turnaje, ten třetí – na podzim – se nám bohužel z důvodu nepříznivého počasí nepodařilo uspořádat. – sdělil.

Velmi aktivně v bystřické MS funguje Klub žen mající 21 členek. Dámy jsou nenahraditelné, zejména v kuchyni a během úklidu apod. Jako poděkování za jejich práci jely loni na výlet na Hrčavu. Na podzim mají v plánu uspořádat výstavu u příležitosti 70 let PZKO.

Na setkání se hovořilo i o loňských investicích do Domu PZKO. Byl instalován rekuperátor, který pomohl vyřešit problém vlhkosti v jídelně a plísně na stěnách. Dále byly vymalovány stěny a chodba, a také zrenovovány dveře na patře.

Letos se bystřické PZKO chystá na velkou investici – rekonstrukci a přestavbu přízemí Domu PZKO, včetně Q Klubu, kterou finančně podpořili bratři Wałachové.

V minulém roce MS PZKO Bystřice se zúčastnilo soutěže Iniciativy PZKO. Byl nominován Folklorní soubor Bystřice, který získal třetí místo. – Letos jsme do soutěže poslali dvě nominace – integrační setkání a Hawaii Party, kterou pořádá Klub mladých – informovala předsedkyně MS a vybízela zúčastněné, aby na tyto nominace hlasovali, pokud postoupí do finále soutěže.

Na závěr schůze předseda Kongresu Poláků v ČR Mariusz Wałach představil projekt Fundusz Rozwoju Zaolzia a možnosti, jak získat jeho finanční prostředky. Letos granty získaly dvě akce bystřické MS – výlet do Varšavy a integrační setkání školní mládeže, jejímž cílem je zaujmout tuto věkovou skupinu dobrovolnictvím.

Na schůzi byli rovněž vybrání delegáti na listopadový XXIII Sjezd PZKO v Horní Suché.

AS / tnj

Štítky: , ,

Komentáře


Čtěte také


Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku
Leden312023

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.