TŘINEC / Přestože oficiální premiéra Muzzikantů, tedy filmu natočeného v našem regionu, se bude konat teprve 2. března, diváci v Třinci se mohli na něj podívat už včera.

Ve čtvrtek se konaly dvě projekce – první otevřená pro všechny, druhá pro pozvané hosty a tvůrce filmu.

Diváci byli nadšení a tvůrcům filmu poděkovali potleskem vestoje. Mnoho z nich využilo možnost k získání podpisu některého z umělců během autogramiády.

Není těžké si domyslet, že největšímu zájmu se těšil Jaromír Nohavica. Velký zájem byl také o podpis Haliny Mlynkové a Leszka Wronki.  

A samotný film? Doporučujeme zajít si do kina a udělat si vlastní názor. Muzzikanti jsou hudebním filmem s lehkým obsahem, tudíž se dá u něj relaxovat.

Jedná se o první celovečerní film, jehož děj se odehrává v našem regionu, proto divák na stříbrném plátně najde nemálo míst, které osobně zná.  

Ve filmu se promítají také známé tváře. Samozřejmě nechybí v něm i hvězdy z našeho regionu – Jaromír Nohavica, Halina Mlynková a Leszek Wronka.

Ve filmu si mimo jiné zahrál i generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek nebo členové Folklorního souboru Oldrzychowice (MS PZKO Oldřichovice).

Tvůrcům filmu však můžeme vytknout, že z krás našeho regionu a nářečí nevytěžili vše. Například místní starosta, kterého hrál Leszek Wronka mluvil česky, matka jednoho z hrdinů majíc na sobě horalský kroj používala češtinu s imitací nářečí. Otázkou také zůstává, proč Gorolski Święto bylo přejmenováno na Gorolské slavnosti. Dle našeho názoru o něco větší porce nářečí by film správně okořenila.

V této souvislosti se jeví trochu zvláštní, že na premiéře filmu Leszek Wronka a Halina Mlynková zdůrazňovali, že mluví nářečí, protože k Třinci se to hodí. Mlynková také dodala, že ji hodně záleží na tom, aby se film promítal také v kinech v Polsku. A není řečeno, že tomu tak nebude!

tnj

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test