TŘINEC / Zajímavou nabídkou třinecké galerie je výstava Paměti míst. Důvodů pro její shlédnutí je několik.

Nejčastěji v galeriích vidíme obrazy, fotografie, sochy, instalace. Tentokrát galerie prezentuje úplně jiné exponáty.

Na panelech jsou prezentovány plány nejstarších budov, které stojí v části Třince Staré Město. Nápad s výstavou vznikl na stavebním odboru třinecké radnice, která v současné době digitalizuje všechny stavební plány ze svého archívu.

– Máme již hotovou Vendryni a Staré Město. V současné době do digitální podoby převádíme plány staveb z Kojkovic – sdělila vedoucí odboru stavebního řádu a územního plánování třineckého městského úřadu Věra Pindurová. Zároveň dodala, že podle zákona město musí uchovávat dokumentaci všech objektů, které stojí na jeho území. Ne všechny plány staveb se však dochovaly v dobré kvalitě, některé jsou již nečitelné.

Na výstavě jsou k vidění například plány kostela, vily na Frýdecké a Lesní ulici, budovy Towarzystwa Oszczędności i Zaliczek. Návštěvníci výstavy sami mohou na ní zanechat svojí stopu – na panelech můžou napsat své vzpomínky týkající se jednotlivých budov.

Výstava je otevřená do konce listopadu.

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.