VENDRYNĚ / Přehlídka ochotnických divadel se na Zaolší konala již podruhé. Ve vendryňské Czytelni se 5. a 6. listopadu prezentovaly amatérské divadelní soubory Místních skupin Polského kulturně-osvětového svazu z Vendryně, Milíkova, Jasení, Nýdku a Nebor, a také divadlo ze Lvova a polského Chorzowa.

Melpomeny se poprvé konaly před dvěma léty. Navázaly na tradici ze 70. let minulého století, konkrétně na akci Melpomenki, na které se kromě představení konaly i workshopy a probíhaly zkoušky nových představení. Účastníky Melpomenek byli členové Klubů Mladých PZKO.

Na letošních Melpomenach na Melpomenky zavzpomínal pořadatel akce Janusz Ondraszek, šéf polské scény Těšínského divadla Bogdan Kokotek a starosta Vendryně a zároveň předseda Místní skupiny PZKO Bogusław Raszka.

– Polská scéna Těšínského divadla vděčí za svojí existenci přímo ochotnickým divadlům ze Zaolší, protože z nich vyrostla – připomněl Bogdan Kokotek. A přiznal i své přání – aby amatérských divadel bylo co nejvíce. Za jejich angažovanost se chvály ochotnickým divadlům dostalo od ředitele Těšínského divadla Karola Suszki.

Divadelní maraton odstartovalo domovské divadlo – Zespół Teatralny im. Jerzego Cienciały MS PZKO Vendryně hrou Boeing, boeing. Dále se představil divadelní ansámbl MS PZKO Milíkov-Centrum. Toto divadlo, stejně jako to vendryňské, připravuje premiéru každý rok. Milikovští, kteří hrají v nářečí, se představili ve hře , Stary pachoł, czyli błogosławióny dóm, jak żeś je w nim sóm od Ireny a Jana Czudků.

Hry v nářečí, a nezřídka podle vlastního scénáře, hraje i divadlo MS PZKO Jasení. Do Vendryně přivezlo Teleturniej po jasiyniorsku od Józefa Sikory. Publikum se bavilo i tím, že samo muselo zodpovídat na některé otázky.

Sobotní klání na jevišti uzavřelo představení v podání lvovského divadla – Polského Teatru Ludowého z Lwowa. Bouřlivý potlesk publika si vysloužili monodramem Trzy po trzy zapiski starucha, který vznikl na základě deníků Aleksandra Fredry.

Druhý den

Také v neděli v hledišti Czytelni chyběla volná místa. Tento den se na prohlídku dostavili i významní hosté – generální konzul Polska Janusz Bilski a senátor Jerzy Cieńciała. Předseda HV PZKO Jan Ryłko dění na jevišti sledoval v sobotu i v neděli.

Jako první se tohoto dne představilo dětské divadlo GAPCIO, které funguje v rámci MS PZKO Nebory. Malí herci se předvedli v Kocouru v botách s tím, že v jejích představení byly kocoury hned dva.  

Divadelní ansámbl MS PZKO Nydek pak prezentoval dvě krátká představení: Einstein – setkání se zajímavých člověkem a Rande na jistotu. Následně jeviště obsadili hosté z Polska. Tři hry v nářečí přivezl s sebou Teatr Reduta Śląska z Chorzowa.

Divadelní klání ukončilo představení v podání mládežnického divadla GAPA2 (MS PZKO Nebory) s hrou Premiéra za dva dny, která ukázala život v zákulisí divadla. Je nutno připomenout, že tento divadelní soubor vyrostl z divadelních tradic Klubu mladých pod Svícnem MS PZKO Nebory, který před 40 léty s inscenací Rapsod o Oszeldzie od Kubisze vystoupil na prvních Melpomenkach. Od tohoto představení začala hrát i kapela Olza. 

(CR, HS) tnj

Štítky: , , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test