BOLATICE / Bývalý polský prezident, legendární vůdce Solidarity a nositel Nobelovy ceny Lech Wałęsa navštívil koncem minulého týdne Moravskoslezský kraj. Druhého dne svého pobytu v ČR zavítal na Hlučínsko, kde se nalézal hlavní cíl a důvod celé jeho návštěvy.

  V Dolním Benešově sídlí Slezský Klub Létání Zábřeh, jehož je Lech Wałęsa čestným členem. Klub je specifický tím, že velkou část jeho členské základny tvoří polští občané z opačné strany nedaleké státní hranice.

  „V mém členství v místním aeroklubu rozhodně nehledejte žádnou politiku. Prostě bych si jen chtěl sám zalétat, ale kvůli svému věku a zdravotnímu stavu je to na mě už pozdě. Možná se mi to podaří v příštím životě,“ zažertoval Lech Wałęsa.

  Bývalý prezident využil své návštěvy k setkání a debatám o politice, osobních zkušenostech a vlastní vizi světa s přítomnými letci.

  Kvůli nepříznivým meteorologickým podmínkám se bohužel neuskutečnil původně plánovaný vyhlídkový let. Proběhla tak jen prezentace letu kluzáku a menšího motorového letounu.

  V pravé poledne se Lech Wałęsa zastavil v Domě kultury v sousední obci Bolatice, kde se setkal s místními obyvateli i s lidmi z širokého okolí. Nechyběli zde ani hosté ze Záolší, které zastupoval především sbor Melodia při Místní skupině Polského kulturně-osvětového svazu v ČR (MK PZKO) z Návsí a taneční soubor Trzanowice (MK PZKO Třanovice).

  Mezi pozvanými hosty byl i Jan Ryłko, předseda Hlavního výboru PZKO. Svaz se podílel na organizaci Wałęsovy návštěvy. Mezi přítomnými byla i hrstka studentů Gymnázia J. Słowackého s polským jazykem vyučovacím z Českého Těšína.

  Členové našich záolšanských souborů vystoupili s krátkým kulturním programem. Vzácný host se poté zúčastnil debaty o aktuálních politických tématech. Chválil demokratický režim, který se jeho generaci podařilo znovunastolit jak v Polsku, tak i v okolních postkomunistických zemích. Podle jeho názoru se lze veškerých bolístek spojených se zaváděním demokratických norem zbavit, jen je potřeba chtít a vést v tomto ohledu diskuze.

  Posluchače však zajímaly nejen exprezidentovy názory na současné politické dění. Jeden z obyvatel Bolatic se přihlásil s dotazem, jak se daří osmi dětem Lecha Wałęsy a zda mají případně také politické ambice jako jejich otec. „Ano, všichni mí čtyři synové jsou činní v politice, jeden z nich je dokonce europoslancem. Na dcery se musíte zeptat mé ženy,“ odpověděl Wałęsa.

  Dvouhodinové setkání uzavřela společná fotografie legendární postavy Solidarity s přítomnými.

  (wiek)

  Překlad: Pygmalion

  Štítky: , , , , ,

   Komentáře   CZYTAJ RÓWNIEŻ   REKLAMA Walizki

   REKLAMA
   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.