VENDRYNĚ / Žáci polské základní školy ve Vendryni šli v tomto školním roce poprvé do školy až v pondělí 5. září. Mimořádné prodloužené prázdniny jim umožnila probíhající rekonstrukce školní budovy, která zatím není zcela u konce. Na žáky a učitele čekají improvizované podmínky, protože celá rekonstrukce skončí teprve za měsíc.
Celé osazenstvo školy se sešlo ve školní jídelně, která je největší místností v budově a zároveň plní roli školní auly. Kromě učitelů se zahájení školního roku zúčastnili i hosté a rodiče deseti prvňáčků.

Setkání bylo zároveň premiérou pro nového ředitele školy pana Krzysztofa Gąsiorowského, jenž ve funkci vystřídal svou předchůdkyni Elżbietu Waniu, která odešla do důchodu.

Žáci deváté třídy připravili pro desítku novopečených prvňáčků slavnostní přivítání, v němž nechyběl ani slib nebo pasování na žáka školy. Slib složili také přítomní rodiče prvňáčků, kteří s chloubou sledovali své potomky, jak si poprvé v životě dokáží poradit ve škole.

Starosta Vendryně Bogusław Raszka poté popřál prvňáčkům i ostatním žákům mnoho úspěchů ve vzdělávání a omluvil se za komplikace spojené s pokračující rekonstrukcí školy.

Ve škole již mezitím stačila vyrůst jedna nová učebna, která vznikla v prostorách bývalé šatny. Ředitelna se nyní přechodně nachází v jedné ze tříd a celá škola má k dispozici pouze dvě toalety. Polští žáci mají případně k dispozici sociální zařízení v sousední budově české školy.

V současnosti stále pokračují práce na přístavbě, v níž se bude nacházet šatna a nové toalety. Trvají dokončovací práce v interiéru na již hotových zdech. V prvním patře nové přístavby vznikají další místnosti, které budou sloužit vedení školy, a mimo jiné se tak kancelář bude nově nacházet vedle ředitelny a ne jako doposud o patro níže.

Celkové náklady rekonstrukce ve výši 5 mil. korun pokryla ze svých prostředků obec Vendryně.
(wiek)

Štítky: , , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.