SPAŁA / O víkendu se v polské Spale budou konat Prezidentské dožínky. Tradice této akce sahá do roku 1927, kdy ji poprvé uspořádal Ignacy Mościcki.

Na předválečnou tradici navázal v roce 2000 Aleksander Kwaśniewski, a od té doby v organizaci dožínek pokračují všichni další polští prezidenti.

Letos se dožínek zúčastní také delegace Hlavního výboru Polského kulturně-osvětového svazu v ČR. Do Spały se vydají Leszek Richter a Piotr Chroboczek, a vezmou s sebou i dožínkový věnec.

Stěžejní část akce je naplánována na neděli. V poledne se v armádní polní kapli bude konat mše svatá. Následně se dožínkový průvod vydá na stadion Centrálního sportovního střediska, kde se na scéně odehraje oficiální část.

Hudební hvězdou nedělního večera bude skupina IRA. Pro účastníky je nachystaná prezentace jednotlivých polských regionů, vystoupení lidových souborů a prodej tradičních specialit. V rámci dožínek proběhne i soutěž o nejhezčí dožínkový věnec, vítěz dostane cenu prezidenta Polska.

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.