DOLNÍ LUTYNĚ / V sobotu 24. září se uskutečnil každoroční výlet, který pořádá Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu (PZKO) v Dolní Lutyni. Zúčastnili se jej členové PZKO a další příznivci. Trasa vedla přes Chotěbuz a Třinec do Dolní Lomné. Výletníkům přálo jak skvělé počasí, tak výborná nálada.

Prvním bodem výletního programu byla návštěva Archeoparku Podobora, jehož hlavním lákadlem je rekonstrukce praslovanské osady. V den, kdy se uskutečnil výlet, v Archeoparku právě probíhal celodenní tematický program k uctění památky patrona českých zemí sv. Václava. Organizátoři připravili poutavé atrakce pro návštěvníky, a to jak z řad dospělých, tak i pro rodiny s dětmi. V programu se objevily ukázky historického šermu, které předvedla havířovská skupina Tizon, jejíž členové s Archeoparkem spolupracují již od jeho otevření.

Návštěvníci se mohli seznámit s historií středověké osady, výsledky archeologického výzkumu, životem starých Slovanů a různými dalšími zajímavostmi. Zaměstnanci Archeoparku v tradičních oděvech z dávných dob provedli návštěvníky po středověkých „obchodech”, zbrojnici a tkalcovské dílně. Hosté také dostali příležitost vlastnoručně si vyrobit hliněné nádoby nebo zastřílet z luku.

Po chutném obědě v třinecké restauraci Na půdě si výletníci prohlédli nově otevřené zážitkové centrum Ursus v Dolní Lomné. Návštěvníci zde mohou poznávat přírodní bohatství Beskyd, vyzkoušet si nejrůznější interaktivní výukové programy, zhlédnout filmové představení v 3D kině anebo ochutnat domácí bramborové placky.

MS

Překlad: Pygmalion

 

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.