I přesto, že léto v kalendáři končí teprve 22. září, členové PZKO z Věřňovic se s ním rozloučili už před týdnem, 4. září. A to tradičně, u táboráku. Předtím shlédli představení „Stary pachoł czyli błogosławiony dóm w kierym żeś je sóm” v podání amatérského divadelního souboru MS PZKO z Milíkova.

Zaplněný sál místního Domu PZKO pouze potvrdil, že nápad s pozváním divadelního souboru „z Goralije” byl dobrý. A to i proto, že se jednalo o první po třiceti létech představení v Domu PZKO. – Bylo mi líto, že i když máme sál a scénu, nic se na ní nedělo – přiznal během rozhovoru předseda věřňovické MS Marcel Balcarek.

A rozhodl se tuto situaci změnit a pozvat divadelní soubor. A proč z Milíkova? – Viděl jsem je dvakrát na přehlídce v Mostech u Jablunkova, a bylo rozhodnuto. Dle mého názoru je to lepší představení, nežli to, co nabízí Polské scéna. Víc se mi líbilo, protože bylo lidové, a hlavně ze života.

Na představení přišlo více než osmdesát diváků – nejen z Věřňovic, ale také z Dolní Lutyně, Skřečoně a Orlové-Lutyně.

Pokud se jedná o táborák, tak ten se konal počtvrté. Tentokrát v zahradě Domu PZKO a ne jako doposud, nedaleko hraničního přechodu. U ohně zábava byla tradiční ­– opékání párků, degustace různorodých nápojů a zpěv.

Místní skupina PZKO čítá 53 členů a je jedinou organizací ve Věřňovicích (700 obyvatel), která nabízí kulturní aktivity. Akcí se účastní Poláci i Češi společně, a ne vždy – jako posledně na maškarním plese – se na každého dostane místo.
(ÿ)

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test