JASIENICA / Spolupráce mezi Místní skupinou PZKO v Gutech a obcí Jasienice trvá od 2008 roku. Její náplní je i účast v akcích pořádaných partnerem. Proto ukončení žní v Jasienici s místními slavili i členové MS PZKO z Gutů.

– Dle mého názoru funguje mezi námi zajímavá kulturní výměna. Z naší strany se snažíme vytvářet co nejlepší podmínky pro to, aby naší partneři z české strany měli možnost udržovat a rozvíjet polský jazyk a předávat jej svým nástupcům – sdělil starosta Jasienicy Janusz Pierzyna.

Předseda MS PZKO Guty Jan Kaleta pak připomněl, že první společnou akcí byly Dožínky v roce 2008. – Účastníme se i společných workshopů. Během těch posledních se ukázalo, že způsob pečení v zásadě stejných koláčků máme odlišný – dodal Kaleta.

Součástí spolupráce je i prezentace folklorních souborů. Letos na dožínkách v Jasienici v rámci kulturního programu vystoupil folklorní soubor Bystrzyca. – Viděla jsem ho poprvé, a byl to skvělý zážitek. Během půlhodiny předvedli několik různých tanců v různých krojích. Fantastické vystoupení – přiznala jedna z účastnic akce.

(indi)

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.