JABLUNKOV / Už za pár dní, přesně 12. srpna, začíná 69. Gorolski Święto. O novinkách připravených pořadateli, a také o úsilí, které musí každoročně vynaložit, hovoříme s předsedou Místní skupiny PZKO Jablunkov Janem Ryłko.

Letos proběhne již 69. ročník akce. Jaké novinky jsou nachystané pro ty, kteří se chystají navštívit Městský les?

Tento rok se vlastně připravujeme na příští ročník, který bude jubilejní. Jednou z novinek jsou jednodenní noviny, které chceme distribuovat nejen v regionu. Uvidíme, jaké budou ohlasy, jestli splní svůj úkol, zda informace o tom, co dělá polská národnostní menšina na Těšínském Slezsku zaujme většinovou část společnosti, a také ty, kteří nemají možnost seznámit se s naším regionem a s Poláky, kteří zde žijí. Přejeme si, aby dostali informaci, že tady jsme, a že naším přínosem pro zdejší kulturu je např. právě toto Gorolski Święto, které představuje a propaguje především polské a horalské tradice.

Jednodenní noviny budou distribuovány v našem regionu ještě před Gorolskim Świętem?

Nejen v našem regionu. Chceme je dát i do informačních center, snažíme se, aby se objevily ve vlacích a autobusech Student Agency. I proto jsou tyto noviny dvojjazyčné – česko-polské.

Bude i letos přenos on-line z festivalu?

Samozřejmě. Byli jsme prvním folklorním festivalem v České Republice, který zavedl právě takovou možnost. Takže i v tomto roce bude možné vidět, jak probíhá dění v Lasku Miejskim. K dispozici budou dvě kamery – jedna bude snímat hlediště a druhá jeviště. Záběry sledují lidé po celém světě, ale také jich hodně do Jablunkova přijíždí ze zahraničí.

A co zahraniční soubory?

V tomto roce jich bude, jako vždy, hodně – z Černé Hory, Rumunska, Chorvatska, Mexika, Maďarska, Albánie. Takže i během tohoto ročníku bude možno shlédnout velmi expresivní vystoupení. Kromě toho se na scéně představí naše soubory. Chceme ukázat, co máme nejlepšího v Polsku, v Čechách, na Moravě i na Slovensku.

Gorolski Święto je společným úsilím mnoha lidí, kteří zde pracují dobrovolně. 

Dříve ředitel Třineckých železáren dával týden placené dovolené těm, kteří se podíleli na přípravě Gorolskigo Święta. Tehdy příprava Městského lesa zabrala asi týden. Ale protože se snažíme najít řešení, která práci usnadní, tento čas se výrazně zkrátil. Teď přípravy začínají ve středu, ve čtvrtek instalujeme lavičky, a ozvučujeme areál. Ve čtvrtek odpoledne je už celý lesík připraven na akci. Takže teď nám vlastně na přípravu přímo na místě stačí dva dny.

Kolik dobrovolníku se na akci podílí?

Na přípravách se podílí kolem 140 lidí. Mluvím teď nejen o samotném horalském svátku, ale také o přípravách v lesíku a o doprovodných akcích. Prostě to někdo musí všechno připravit, udělat a pak uklidit. Ale lidé, kteří se do organizace Gorolskigo Święta zapojují, se změnili. Řekl bych, že pokud jde o věk, je to stejné – od nejmladších dětí, které přicházejí s rodiči až po seniory. Ale v souvislosti s rostoucí asimilací máme více smíšených manželství. Často se stává, že jen manžel nebo manželka je členem PZKO, ten druhý členem není, protože má českou národnost, nicméně se na akci podílejí oba, a my máme z toho velkou radost. A že se občas objeví takoví šílenci, kterým vadí, že k nim někdo ve stánku mluví česky a ne polsky? Co bych k tomu měl říct. Nejčastěji kritizují ti, kteří nepracují dobrovolně. Tímto je zvu ke spolupráci, ať si sami vyzkoušejí dobrovolnou práci za pultem.

Zkoušeli jste někdy spočítat, kolik by organizace Gorolskigo Święta stála, kdyby se všem dobrovolníkům za tuto práci zaplatilo?

Jednou jsme takový průzkum udělali. Zajímalo to i mne. Abychom tento horalský svátek náležitě připravili, je potřeba odpracovat 4500 hodin. Stačí spočítat, kolik to vychází, kdybychom dobrovolníkům platili např. 60 nebo 100 korun za hodinu. Po spočítání dostanete částku, kterou každoročně vložíme do této akce vložíme. A to je přínos Místní skupiny PZKO v Jablunkově.

Co bylo největším problémem, se kterým jste se museli vypořádat?

Otázkou je, co je velký problém. Problém byl najít vedoucího technické komise. Člověk, který tuto funkci zastával každoročně, letos ji ze zdravotních důvodů zastávat nemohl. Každý rok je problém najít finanční prostředky na organizaci akce. Ale protože se tento problém prolíná všemi posledními 25 léty, kdy zastávám svou funkci, už ho nepovažuji za největší , ale jako jeden z mnoha. A prostě se řeší. Všeobecně musím říct, že velké problémy nemáme. Během těchto mnoha let jsme nasbírali hodně zkušeností, každý ví, co má dělat, aby vše bylo, jak má být.

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.