Trojok Śląski – co to je? Ti, kteří se Trojoka zúčastnili, ho znají, ale není nás mnoho, což je škoda, protože stojí za to představit myšlenku této akce. Zkrátka, sborový zpěv byl vždy jedním z pilířů udržujících polskost obyvatel celého Slezska.

Sboristé chtěli projevit svou sounáležitost s kulturou svých předků, a proto se scházeli, aby ukázali své postavení ve společnosti a předali tradice svých předku novým generacím prostřednictvím písní. To platí dodnes. Od roku 1993 pokračuje Trojok v těchto setkáních v novém formátu.

Trojok – přehlídka s dlouhou tradicí

Jak čteme ve Slezském zpěvníku: „Prvním hostitelem Slezského Trojoka v roce 1993 byly Katovice. Již v následujícím roce se Trojok vydal do Českého Těšína. Sešlo se na něm 50 sborů – 30 z polského Slezska, 16 zastupovalo Polský kulturně-osvětový svaz v České republice a 4 soubory vystupovaly v barvách Unie českých pěveckých sborů.“

Letos se sbory opět sešly. Tentokrát 25.09.2022 v Katovicích v amfiteátru na Zadolu. V čem se letošní Trojok lišil od těch z konce 20. století? Na setkání pěveckých sborů (i posluchačů) zastupoval Zaolší pouze sbor Lira z Darkova, přestože byly pozvány všechny sbory ze Zaolší.

Příležitost k navázání kontaktů

Byla to plodná cesta? V každém případě! Lira byla představena nejen všem účastníkům, ale také všem organizátorům a hostům včetně starosty města Katovice. Přítomno bylo mimo jiné celé vedení Slezského sdružení sborů a orchestrů (ŚZChiO), předseda Polského sdružení sborů a orchestrů, pobočka Bílsko-Běla.

Lira navázala kontakty s vedením pěveckých sborů, které se přehlídky účastnily a domluvila se s nimi na dvoustranných schůzkách. Darkovského podzimu, který se uskuteční 23. října, se zúčastní jeden z nejvýznamnějších sborů, Slezský hornický sbor POLONIA HARMONIA z Piekar Śląskich, a Máj na Olši, který se bude konat 14. května 2023, navštíví Mládežnický zábavný sbor DAFNE a Mládežnický orchestr SYMFONIX z Tarnowských Gór. Máme se tedy na co těšit.

Čestný odznak pro sbor Lira

Možná trochu neskromně, ale ve vší počestnosti musím zmínit, že vzhledem k úsilí, které všichni členové Liry vynakládají na svou pěveckou činnost, ocenilo předsednictvo ŚZChiO náš sbor nejvyšším čestným odznakem, Zlatým odznakem s vavřínovým věncem, a starosta města Katovice mi předal Mezinárodní cenu starosty města Stanisława Moniuszky.

Vystoupením na Trojoku si Lira otevřela cestu k vystoupením v Horním Slezsku, kde jsme přijímáni velmi vřele a s otevřenou náručí. Tam máme jistotu vystoupení, což nám tady v Zaolší částečně chybí. Letos jsme již byli v Čenstochové, Katovicích a nyní se těšíme na výlet do Woly Filipovské u Krakova.

Tadeusz Konieczny

Komentáře


Čtěte také


Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Tipy na víkend
Leden052023

Tipy na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.