PRAHA / Polský velvyslanec v České republice Mirosław Jasiński bude nejspíš odvolán.

Na Twitteru o tom informoval mluvčí polské vlády Piotr Müller.

Důvodem je vyjádření velvyslance Mirosława Jasińského pro portál dw.com.

Mirosław Jasiński

Mirosław Jasiński se stal polským velvyslancem v České republice 20. prosince, kdy předal pověřovací listiny českému prezidentovi Miloši Zemanovi. Obřad se konal na zámku v Lánech.

Mirosław Jasiński obdržel na začátku listopadu z rukou náměstka ministra zahraničních věcí Piotra Wawrzyka nominaci na post polského velvyslance v České republice. Vzhledem k tomu, že prezident Miloš Zeman byl v té době v nemocnici a později se nakazil koronavirem, došlo k předání pověřovacích listin až koncem prosince.

Mirosław Jasiński

Mirosław Jasiński je v České republice známou osobností. Byl jedním z iniciátorů vzniku opozičního hnutí Polsko-československá solidarita. V první polovině 80. let jako student vratislavské univerzity a aktivista dolnoslezského hnutí Solidarita udržoval kontakty se signatáři Charty 77. Byl jedním z hlavních iniciátorů výměny knih a zakázaného tisku.

V letech 1990-1991 působil jako rada na polském velvyslanectví v Praze. V letech 2001-2007 byl ředitelem Polského institutu v Praze. Zastával také funkci vratislavského hejtmana.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.