BUKOVEC / Dnes se nachází ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Muzeum  nabídlo, že budovu  daruje obci. Kovárna z první poloviny 19.  století, která patřila Adamu Jochymkovi, byla do muzea přenesena v 70. letech 20. století.   Nyní se vrátí  do Bukovce.  

Muzeum se postará o expertízu  památky,  cílem bude mj. posoudit její stav. Od svého přesunu do skanzenu  je totiž kovárna v rozloženém stavu. Muzeum zajistí úpravu těch prvků  budovy, které budou použitelné. Do jaké míry budou původní části použity, ukáže expertíza památky.  

Muzeum se také zavázalo  pokrýt náklady  na impregnaci dřeva. Náklady spojené s převozem kovárny a její výstavbou uhradí obec Bukovec O údržbu budovy a uspořádání výstavy  se také postará  nový  majitel.

V nejbližší době bude navázána oficiální spolupráce mezi Bukovcem a skanzenem v Rožnově. Obec již zahájila jednání se skanzenem a památkáři.  

Důležité je, že jsme udělali první krok

„Již jsme udělali  první krok, rozhodli  jsme se, že obec je ochotna kovárnu vzít zpět. Nyní vše závisí na tom, jak skansen bude schopen pro nás kovárnu připravit. Záleží také na odborných posudcích. Nevíme, nakolik je možné  dřevo použit. Nevíme,  zda  se bude jednat o zcela  novou budovu,  nebo bude vytvořena pouze expozice staré kovárny, která bude umístěna v nějaké jiné budově.  Je ale důležité, že jsme udělali první krok,“ řekla   Monika Czepczorová, starostka obce Bukovec.  

Kovárna pochází z roku 1836 (nebo 1824). Patřila Adamu   Jochymkovi, který bydlel v Bukovci č. 24.  Zadní část  kovárny byla kamenná, přední roubená.  Na štítové straně  byly dveře a malá okénka. Podlaha  byla dřevěná na dusané hliněné mazanině. Kovárna  byla vybavena kovadlinou, pracovním stolem a sadou nářadí.  Stav budovy v době přenesení  byl dobrý.

(SG)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.