1. Cestovatelská přednáška

Kdy: v pátek 8 listopadu, 18.00 
Kde: Český Těšín, KASS Střelnice

Místní skupina PZKO Czeski Cieszyn Park Sikory zve v pátek odpoledne na cestovatelskou přednášku. Hostem setkání v KASS Střelnice bude Janina Hławiczka, která se s posloucháči podělí o zážitky z návštěvy Singapuru, Malajsie a Bali.

2. Dny židovské kultury

Kdy: od pondělí 4 listopadu do neděle 10 listopadu 
Kde: Cieszyn, Český Těšín

V rámci festivalu židovské kultury se již od pondělí konají přednášky, výstavy a koncerty. O nadcházejícím víkendu se můžete zúčastnit např. těchto akci: Multimediální prezentace Wiesława Legierského o samostatných cestách do Svaté země a o hledání nových cest (Čítárna a kavárna Avion, pátek 18.00), koncert „Psalmy”  Pauliny a Szymona Stateczných (Dom Narodowy, sobota 18.00), setkání s Miladou Hlubikovou v rámci přednášky o holocaustu (Dom Narodowy, sobota 14.00). 

3.“Tłoczyni kapusty“

Kdy: v sobotu 8 listopadu, 19.00 
Kde: Hrádek Dům PZKO

Tradiční deptání kapusty se v sobotu odehraje v Hrádku. Na akci do Domu PZKO zve Místní skupina PZKO. Vystoupí gorolsko kapela Sómsiek a kabaretní skupina „My“, k tanci zahraje Roman Młynek. 

4. Kulinářský workshop

Kdy: v sobotu 8 listopadu, 15.30 
Kde: Zamek Cieszyn

V rámci cyklu kulinářských workshopů Ugotuj sobie historię z Zamkiem Cieszyn budete moct v sobotu zkusit připravit a  upéct tradiční svatomartinské rohlíky, které se v Cieszyně vždy pekly na den svátku sv. Martina.

5. Výstava ručních prací

Kdy: v sobotu 9 listopadu a v neděli 10 listopadu 
Kde: Stonava, Dům PZKO

Ruční práce členek Klubu Kobiet Místní skupiny PZKO ve Stonavě bude možné zhlédnout v Domě PZKO. Výstava s názvem „U nas w Stonawie” bude otevřena od 9 do 17 hodin. Připravená bude  i tombola a chutné pohoštění.

6. „Babsko rewolucja…“

Kdy: v nedělí 9 listopadu, 15.30 
Kde: Dolní Žukov, restaurace U Zvonku

V nedělí odpoledne Vás pobaví herci z Místní skupiny PZKO Dolní Žukov. V restauraci Pod Zvonek vystoupí amatérský divadelní soubor Místní skupiny s hrou  „Babsko rewolucja – o tym, jak se baby zbuntowały i jak to całe dopadło…“. Zahraje cimbálová muzika, připravená bude i tombola a domácí zákusky. 

7. Pohádková neděle

Kdy: v neděli 10 listopadu, 16.00 
Kde: Český Těšín, KASS Střelnice

V rámci pohádkových neděl se tentokrát představí Divadlo Pegas. Divadelní představení s písničkami na motivy oblíbené filmové pohádky Zdeňka Trošky uvidíme v sálu KASS Střelnice. Scénář k divadelnímu zpracování a texty písní, které v dětském muzikále zazní, napsala Dana Bartůňková, která se zároveň ujala režie a dramaturgie.

8. Koncert Pavla Dobeše

Kdy: v neděli 10 listopadu, 17.00 
Kde: Jablunkov, radnice

Jablunkovské centrum kultury a informací zve na koncert Pavla Dobeše, který se uskuteční v neděli v sále jablunkovské radnice. Koncert proběhne u příležitostí 30. výročí Sametové revoluce.

9. Festival Svobody

Kdy: v sobotu 9 listopadu, 13.00 
Kde: Knihovna Třinec

V rámci speciálního formátu Živé knihovny si budou moct návštěvníci poslechnout příběhy 10 osobností z kultrního, sportovního nebo společenského života. O svobodě a o tom, jak posledních 30 let ovlivnilo obor, ve kterém působí, budou mluvit např. novinář Jindřich Šídlo, dramatička Lenka Lagronová, rektor Ostravské univerzity Jan Lata, ekonom Radek Špicar, sportovní manažer Jan Peterek nebo hudebnice Beata Hlavenková. Ta v třinecké knihovně od 20:00 představí své nové album Sně, na kterém ji doprovází Oskar Török.

10. Odhalení pamětní desky

Kdy: v neděli 10 listopadu, 11.00 
Kde: Cieszyn, Ježišův kostel na Výšní bráně

V neděli v 11 hodin proběhne odhalení pamětní desky na budově evangelické farnosti v Cieszyně, věnované zasloužilým slovenským národním buditelům. Dříve, v 9.00 se bude konat bohoslužba v Ježišově kostele na Výšní bráně, zúčastní se četní hosté z Polska, Česka a Slovenska, vystoupí slovenský pěvecký sbor Una Corda. Ve 12.30 začne konference Wolność dla narodów, wolność dla człowieka.

(pe)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.