HAVÍŘOV-BLUDOVICE / Když se v roce 1969 členové bludovické Místní skupiny PZKO rozhodli obnovit dožínkovou tradici, setkali se s velkou náklonností těch, kteří si pamatovali předválečné dožínky. Od té doby uplynulo padesát let, a Slezské dožínky jsou neustále populární, a to nejenom mezi obyvateli Havířova.  

Jubilejní dožínky se konaly v sobotu 31. srpna. Pořadatelé s Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Havířově-Bludovicích se alespoň částečně snažili navázat na tradici. V letech 1969-1989 důležitou součástí dožínkových oslav byl průvod s alegorickými vozy a zemědělskými stroji. Hospodáři byl vždy manželský pár, který se aktivně podílel na společenském dění a dožínkové věnce s bílo-červenými stuhami dostávali nejenom hospodáři, ale i všichni oficiální hosté. 

V čele průvodu jel historický traktor s žebřiňák

Letošní Slezské dožínky začaly průvodem, který vyrazil od bludovického folvarku. Jako první jel historický traktor Zetor 25, který táhl nazdobený žebřiňák. Na voze seděli i letošní hospodáři – Lucyna a Marek Bystroń. Hrála kapela a v průvodu šly také soubory, které později vystoupily na scéně v zahradě vedle Domu PZKO.  

Dožínkové zvyky předvedli členové Regionálního souboru Błędowice v doprovodu zpívajících Kamratów s Kamratkami. Oba soubory fungují v bludovické skupině PZKO. Kromě nich se na programu podílely soubory Vonička, ZF Bystrzyca a  ZR Zielony Jawor z Polska.

Bludovický věnec pojede na Prezidentské dožínky ve Spale

Hospodáři obdrželi chléb a dožínkový věnec, který – jak informoval Marek Bystroń – zavezou za dva týdny na Prezidentské dožínky v Spale v Polsku. Hospodáři také nabízeli všem přítomným koláče a miodulu. Domácí koláče byly také na prodej, k jídlu pak pořadatelé připravili speciality slezské kuchyně a rojberku. 

Počasí přálo, takže rozestavěné stany tentokrát nechránily účastníky akce před deštěm, ale sluncem. Mezi oficiálními hosty nechyběla předsedkyně PZKO Helena Legowicz a zástupci města Havířova – náměstci primátora Jana Feberová a Bohuslav Niemiec a radní Daniel Vachtarčík.

CR / P

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.