BOHUMÍN / Myšlenka na vybudování katolického kostela se narodila v roce 1887, kdy se kolem železniční stanice postavené 3 km od centra Bohumína začal rozvíjet Nový Bohumín. Základní kámen byl položen 12. září 1892 a místo pro stavbu kostela dal hrabě Heinrich Larisch-Mönnich. Novogotický cihlový kostel byl dokončen na podzim roku 1894.

Podle Wikipedie, „Kříž umístěný na věži kostela, do jehož báně byly vloženy nejrůznější listiny týkající se jeho vzniku, samotné stavby a zasvěcení kostela, byl spolu s tehdy platnými kovovými a papírovými penězi posvěcen 27. září 1894. Kostel byl slavnostně vysvěcen 7. června 1896 samotným vratislavským kníže-biskupem Georgem Koppem. Ve stejném roce zde kněží sloužili mše svaté v němčině a polštině. Mše v češtině se slouží od roku 1921 „.

Na výstavě v Innsbrucku byly zakoupeny dřevěné, neogotické oltáře zdobené dřevěnými, barevnými sochami. Po stranách jsou sochy sv. Jana Sarkandera a sv. Hedvíky.

Čtyři zvony jsou již poválečné, protože ty předchozí byly zabaveny během obou válek. V celém kostele je podlaha zdobena ornamenty.

Zajímavá je také křtitelnice – mramorová s měděným krytem. Nad ní na zdi je reliéf křtu Krista Pána z červeného a bílého mramoru z roku 1928.

Ke kostelu se dostanete z nádraží přímo Masarykovou ulici. Kostel je vpravo, několik desítek metrů za náměstím T.G. Masaryka.

(indi)

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test