TŘINEC / Koncert k 65. výročí Polského pěveckého souboru „HUTNIK“ byl radostnou a slavnostní hudební událostí.

– Šedesát pět let není malé číslo a tým není nijak líný a snaží se využit každou hodinu práce co nejlépe. William Shakespeare kdysi řekl, že když sdílíme zármutek s jinou lidskou bytostí, zármutek se stává polovičním. Když se dělíme o radost, roste dvakrát – uvedla Krystyna Pękała, která provázela celým koncertem.

Přivítala na jubilejním koncertu senátora Jiřího Cieńciału, primátorku města Třince Věru Palkovskou, místopředsedkyni Oddziału Bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Jadwigu Sikora. Svaz českých pěveckých sborů zastupovala Dobroslava Klusák. Jubilejní koncert navštívila také děkanka Katedry dirigování, jazzu a hudební výchovy na Akademii múzických umění Felikse Nowowiejského v Bydgoszczy Elżbieta Wtorkowska.

Pod taktovkou dlouholetého dirigenta Cezaryho Drzewieckého v doprovodu Beaty Drzewiecké přivítal sbor všechny milovníky hudby přítomné v sálu dvěma písněmi z repertoáru Józefa Świdera: „Aleluja“ a „Kto szuka Cię“.

Pak posluchači mohli poslouchat díla takových autorů jako James E. Moore Jr., Johann Sebastian Bach, Eugen Suchoň, Andrzej Koszewski, Stanisław Moniuszko, Stanisław Wiechowicz, Ignacy Jan Paderewski, Antonín Dvořák, Jan Maklakiewicz nebo John Rutter.

„Jsem velmi ohromena úrovní umělecké prezentace ve velmi obtížných akustických podmínkách. Soubor představil velmi bohatý a pestrý repertoár. Krásná fráze, postavená na dynamickém napětí, agogice a artikulaci. Dokonalá harmonie všech zpěváků, skvělá intonace a výborná spolupráce s klavíristou. Dirigent – kouzelník, který dokázal vybudovat jednotu mezi souborem a publikem. To vše zůstane v mé paměti dlouho,“ podělila se s námi svými zážitky po koncertu Elżbieta Wtorkowska.

Hudební přání přinesl sbor města Vrbno pod Pradědem, který pod taktovkou Leoše Sekaniny předvedl díla takových autorů jako Georges Eichinger, Włodzimierz Sołtysik, Antonín Tučapský, Antonín Dvořák, Oldřich Jalma nebo Leoš Janáček. Nakonec se oba sbory rozloučily písní „Ave verum“ Wolfganga Amadea Mozarta.

Fronta lidí, kteří přišli popřát „Hutníkovi“, byla dlouhá. Zpěváci, kteří pracovali nejdéle ve sboru, obdrželi vyznamenání od Jadwigy Sikory. Unie českých pěveckých sborů udělila nejvyšší vyznamenání dirigentovi Cezaremu Drzewieckému.

Senátor Jerzy Cieńciała pozval Hutnika, aby koncertoval v pražském Senátu.

Sbor poděkoval za přání písní „Góralu, czy Ci nie żal“.

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.