Dnes, až do 18:00, se na těšínském náměstí koná Těšínský jarmark na hranici. V 60 stáncích najdeme unikátní šperky, ručně šité tašky, panenky, medvídky, ale i něco k jídlu.

Jarmarky vytvářejí příležitost ke koupi něčeho jiného, než obvykle najdete v obchodě. Vládne na nich řemeslo, které stále více lidí oceňuje jako něco cennějšího než sériová výroba, které je mnohem originálnější a jedinečné. A i když řemeslník sériově vyřezává dřevěné ozdoby, nebo kreslí řadu stejných krabic nebo židlí, tyto věci mají stále svou „duši“. Krom toho jsou používány přírodní suroviny. Ozdoby a předměty každodenního užitku nabízené na jarmarku jsou vyrobeny ze dřeva, plsti, kůže a keramiky.

„V letošním roce je méně keramiky. A byly takové jarmarky, kdy polovina stánků nabízela keramiku. Na chvilku se také objevil decoupage. Takže v řemeslech také pozorujeme měnící se trendy,“ říká Patrycja Wieczorek z ateliéru Path the Cat – hlavního organizátora jarmarku.

„I když někteří řemeslníci dělají něco sériově, víte, že to někdo udělal ručně, určitě v Polsku a každá věc, jelikož je vyrobena ručně, je trochu jiná. A toto je základ řemesla,“ dodává Marcin Wieczorek.

Potvrzuje to Ewelina Łazińska stojící na jednom ze stánků. Nabízí náramky z ručně tkaných stuh. Spony jsou moderní, ale technika vytváření stuhy se neliší od techniky používané v minulosti. „Jedná se o destičkové tkaní,“ vysvětluje. Ale jak přišla na nápad použít tuto techniku k výrobě náramků v 21. století?

„Takové stuhy, které pak převážně lemovaly hrany látky a oblečení, byly nejrozšířenější v raném středověku. Proto lidi, kteří je dnes dělají, potkáváme převážně mezi rekonstrukčními skupinami dob raného středověku, takové tkaní lze nalézt na rekonstrukčních festivalech. A já také jezdím na takové festivaly. Náramky vznikly vlastně náhodně. Byl to nápad mé sestry, která když mě viděla, jak jsem dělala stuhy, řekla, že by to bylo skvělé pro náramek,“ vysvětluje.

Tato technika není rychlá. Ale působivá. Takže, jak dlouho dělá řemeslník takový malý náramek? „Už se tím zabývám 12 let, trvá mi to asi hodinu a půl, než udělám nejjednodušší náramek – říká řemeslnice. Ale kolik to trvalo na začátku, když začala své dobrodružství s tkáním, si už nepamatuje. „Každou chvíli jsem něco udělala špatně. A to často znamenalo, že jsem zamotané nitě musela odstřihnout.“.

Pořádaný řemeslnou dílnou Path the cat, Kulturním centrem Dom Narodowy ve spolupráci se sdružením „Kultura na Granicy“ Těšínský jarmark na hranicích je doprovodnou akcí 21. Filmového festivalu „Kino na hranici“.

Jedná se o první ročník Těšínského jarmarku na hranicích, což neznamená, že organizátoři nemají zkušenosti s pořádáním jarmarků. Právě naopak. Cieszyński Jarmark Piastowski a také Cieszyński Jarmark Świąteczny, organizované po dobu 6 let, se již trvale zařadily do kalendáře akcí v Cieszyně a jsou velmi populární mezi vystavovateli a návštěvníky..

(indi)

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test